Резултати от последно проучване на общественото мнение само седмица преди важния референдум във Великобритания на 23-ти юни показват, че подкрепата за Brexit (излизане на страната от ЕС) печели все повече привърженици.
Според телефонно допитване на агенция Ipsos-Mori сред 1257 гласоподаватели, 53% от участниците в анкетата желаят да напуснат Европейския съюз, докато едва 47% от британците искат да останат в общия европейски блок. Проучването изключва тези, които все още не знаят как или дали да упражнят своето право на вот.
Важно е да се отбележи, че това е първото телефонно проучване на Ipsos-Mori, което показва превес на привържениците на Brexit. Според вестник Evening Standard, поръчал проучването, една от основните причини за рязката промяна в настроенията преди референдума е, че въпросът с имиграцията вече представлява най-сериозният проблем за обществото, а не потенциалните негативни ефекти върху икономиката от напускането на ЕС.
Резултати от последни проучвания преди референдума във Великобритания
Анализатори на "Дойче банк" пък отбелязват, че анкетите на Ipsos-Mori се считат като едни от най-точните социологически прогнози, визирайки референдума за независимост на Шотландия през 2014 година.
По-рано тази седмица, редица проучвания и на други агенции като YouGov, ICM и TNS също показаха, че повечето избиратели биха подкрепили излизането на Великобритания от Европейския съюз.
Междувременно американската банка Goldman Sachs прогнозира, че ако през следващата седмица британците гласуват за излизане от ЕС, това може да доведе до солидна обезценка на британската лира с около 11% спрямо останалите основни валути.
При сценарий Brexit еврото може да отслабне с 4%, японската йена да поскъпен с цели 14%, швейцарският франк – с 8% и норвежката крона – с 3%, очакват анализаторите на банката.
Днес бяха оповестени и резултати от проучване на агенция IG/Survation, които не се различават съществено от тенденцията през последните дни, а именно 45% от британците предпочитат да излязат от ЕС спрямо 42% на обратното мнение и 13%, които все ще не знаят как ще гласуват..
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..