Централната банка на Англия обяви изненадващо за мнозина, че оставя без промяна основната британска лихва на ниво от 0,5%, но подчерта, че се очаква да стартира свежи парични и лихвени стимулиращи мерки на всички фронтове на заседанието си през следващия месец, тъй като икономиката на Великобритания започва да губи скорост след решението на британците да напуснат Европейския съюз.
Решението на АЦБ да остави основната британска лихва в рекордно дъно беше взето с 8 срещу 1 гласа, като единствено Гертян Влийдхе е гласувал за намаляване на лихвените ставки.
АЦБ запази без промяна и размера на "замразената" програма за покупки на британски облигации в 375 млрд. паунда, като това решение беше взето единодушно (с 9 на 0 гласа).
За последно банката направи промени в основната лихва на страната, понижавайки я с 50 базисни пункта до рекордно дъно от 0,5% на заседанието на 5-и март 2009 година. АЦБ повиши за последно своята програма за "количествени улеснения" с 50 млрд. паунда на заседанието през юли 2012 година.
В оповестената стенограма от днешното заседание се вижда, че британските централни банкери отбелязват редица признаци, че икономиката на Великобритания се забавя, на фона на несигурността, предизвикана от гласуването за Brexit. Членовете на АЦБ посочват, че очакват икономиката на страната да отслабне през следващите месеци, привеждайки като доказателство за това забавянето на бизнес инвестициите и влошаващото се потребителско доверие. Според тях ще има и значително отслабване на активността на британския жилищен пазар.
Те обаче са взели решение да изчакат до август, когато ще разполагат с повече налични данни и с по-добри оценки за здравето на британската икономика, преди да приложат нови стимулиращи мерки.
Повечето членове на АЦБ очакват разхлабване на паричната политика през август. Точният размер и естеството на евентуалните стимулиращи мерки ще бъдат определени през следващите няколко седмици, се казва в изявлението след края на днешното заседание.
Британските централни банкери не посочиха изрично предстоящите точни планове за стимулиращи мерки, но в последно време техни представители, в т.ч. и шефа на АЦБ Марк Карни, изброиха финансовите инструменти, с които разполагат. Те включват съкращаване на основната лихва, подновяване на замразената програма за покупки на държавни облигации, известна като "количествени улеснения", разширяване на обхвата на тази програма към покупки на корпоративни облигации и на други финансови активи и увеличаване на предлагането на кредити за бизнеса и домакинствата чрез предоставяне на много евтини заеми на търговските банки по техните програми "финансиране в замяна на кредитиране".
Очертаващото се като много важно следващо заседание на АЦБ ще се проведе на 3-ти и 4-ти август, като тогава ще бъде оповестен и новия т.нар. "Тримесечен инфлационен доклад", включващ последните прогнози за икономически растеж и за инфлацията в Обединеното кралство.
Британската лира поскъпна рязко спрямо останалите основни валути към най-високи нива от началото на месеца, след като Английската централна банка остави основната си лихва на ниво от 0,5%, изненадвайки финансовите пазари, които в голямата си част бяха убедени, че днес банката ще намали с 25 пункта лихвената си ставка до рекордно дъно от 0,25%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..