ЕЦБ остави без промяна основните си лихвени ставки в исторически дъна на първото си заседание след Brexit

След края на днешното заседание Европейската централна банка обяви, че запазва без промяна всичките си основни лихвени проценти, отговаряйки по този начин на очакванията на анализатори и икономисти, според които централните банкери от еврозоната се нуждаят от повече време, за да оценят влиянието на Brexit върху икономическото развитие в еврозоната и в целия ЕС.

Днешното решение на ЕЦБ за запазване на основните лихвени ставки е факт след драматичните ходове, които банката предприе през март, когато намали и трите си основни лихвени нива, увеличи размера и обхвата на програмата за покупки на активи и обяви нова програма за средносрочно евтино кредитиране на търговските банки от еврозоната.

На заседанието си на 10-и март ЕЦБ намали основната репо лихва с 5 базисни пункта до 0,0%, депозитната лихва - с 10 базисни пункта до -0,40%, както и пределната заемна (кредитна) лихва с 5 базисни пункта до 0,25%.

През март банката също така реши да увеличи с 20 млрд. евро до общо 80 млрд. евро месечният размер на покупки на еврооблигации, като това нейно решение влезе в сила от април. По същото време тя обяви, че от юни ще разшири и обхвата на тази своя програма за "количествени улеснения", като вече ще може да купува и облигации на небанкови компании, притежаващи инвестиционен кредитен рейтинг. На същото заседание ЕЦБ обяви, че от юни ще стартира нова 4-годишна TLTRO програма за "евтино" кредитиране на търговските банки в еврозоната.

След края на днешното си заседание ЕЦБ отново заяви, че продължава да очаква, че нейната ключова репо лихва ще остане в текущото или в по-ниско ниво за продължителен период от време и далеч след края на нейната програма за покупки на активи.

ЕЦБ също така потвърди, че програмата ѝ за покупки на активи за 80 млрд. евро месечно ще продължи поне до края на март 2017-а година, или след този срок, ако това е необходимо и във всеки случай, докато банката не види устойчив възходящ път на инфлацията, отговарящ на нейните инфлационни цели.

Сега вниманието на финансовите пазари ще се насочи към редовната пресконференция на президента на ЕЦБ Марио Драги от 15:30 ч.,  на която той най-вероятно ще коментира потенциалното влияние на Brexit върху икономиката на еврозоната и дали банката е готова да предприеме допълнителни стимулиращи мерки, за да ограничи потенциалния негативен ефект в резултат на гласуването на британците за напускане на ЕС. Той вероятно ще коментира и кризата в някои от италианските банки и на каква подкрепа ще могат те да разчитат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10