Несигурността, последвала решението на британците да гласуват за напускане на Европейския съюз, доведе до рязко влошаване на активността в промишлената и в сферата на услугите на Великобритания през юли, показват предварителните резултати от проучване на агенция Markit.
Индексът PMI, измерващ общата бизнес активност в Обединеното кралство, се срина в началото на третото тримесечие до 47,7 пункта от 52,4 пункта през юни при прогноза за по-сдържано понижение до 49,0 пункта. Това е ясен знак за свиване на британския бизнес само месец след Brexit и най-ниско ниво на съответния индекс от април 2009-а година (когато британската икономика, подобно на останалите, беше засегната сериозно от глобалната финансова и икономическа криза).
Влошаване до 49,1 пункта от 52,1 пункта през юни бележи промишленият PMI индекс при прогноза за негов по-солиден спад до 48,7 пункта, като това представлява негово 41-месечно дъно. Индексът, измерващ промишленото производство, също падна до 49,1 пункта (40-месечено дъно) от 52,9 пункта през предходния месец.
В същото време PMI индексът, измерващ активността в сферата на услугите, се срина през юли още по-драматично до 88-месечно дъно от 47,4 пункта спрямо 52,3 пункта през юни и очаквания за по-сдържано понижение до 49,2 пункта.
Markit отбеляза, че производството и новите поръчки бележат понижение (индекси под важното ниво от 50 пункта) за пръв път от края на 2012-а година и най-солиден техен спад на месечна база в цялата история на това проучване.
Редица британски фирми свързват тяхната много слаба бизнес активност с несигурността преди и след проведения на 23-ти юни референдум в страната, на който беше гласувано за напускане на Европейския съюз, като най-негативни отговори при проучването на Markit са дадени от компаниите в сферата на услугите.
Тези нива на индексите PMI сигнализират, че британската икономика може да се свие с 0,4% през третото тримесечие спрямо предходното, въпреки че всичко ще зависи от това, дали ще видим по-нататъшно влошаване през август, или ще се окаже, че юли представлява шоковата най-ниска точка на бизнес активността след Brexit. Като се има обаче предвид рекордният спад на бизнес очакванията в сектора на услугите, който по принцип беше основен генератор за икономически растеж до този момент, предположението е, че британската икономика ще продължи да изпитва по-нататъшна болка - поне в краткосрочен план, заяви главният икономист на агенция Markit Крис Уилямсън.
Тъй като Английската централна банка очаква да види лоши данни за състоянието на икономиката преди да обмисли допълнителни стимулиращи мерки, сриването на PMI индексите през юли ще предостави мощен аргумент за предприемане на бързи действия от нейна страна, допълни Уилямсън.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..