АЦБ понижи британската лихва до рекордно дъно, обяви нов стимулиращ пакет от мерки

Британската лира се обезцени с над 1% в резултат на решенията на централната банка

Централната банка на Англия намали основната британска лихва с 25 базисни пункта до рекордно дъно от 0,25% в 322-годишна история на банката и "размрази" програмата си за покупки на активи, като дори увеличи нейния размер с 60 млрд. паунда до 435 млрд. британски лири.

Предприетите от АЦБ нови стимулиращи мерки в сферата на паричната и лихвена политика имат за цел да ограничат негативното влияние върху икономиката на Великобритания и рисковете от нейно навлизане в рецесия след решението на британците на референдума на 23-ти юни да гласуват за напускане на Европейския съюз.

Понижението на основната британска лихва с четвърт процент до 0,25% беше очаквано от финансовите пазари и беше взето с пълно единодушие (с 9 на 0 гласа). Решението за увеличаване на размера на програмата за "количествени улеснения" с 60 млрд. паунда пък беше взето с 6 срещу 3 глас.

За последно банката направи промени в основната лихва на страната, понижавайки я с 50 базисни пункта до рекордно дъно от 0,5%, на заседанието на 5-и март 2009 година. АЦБ повиши за последно своята програма за "количествени улеснения" с 50 млрд. паунда до 375 млрд. паунда на заседанието през юли 2012 година.

След като намали основната си лихва за пръв път от седем години насам до рекордно дъно от 0,25%, АЦБ сигнализира, че вероятно ще предприеме по-нататъшни стимулиращи мерки през следващите месеци, ако икономиката на Великобритания продължава да отслабва в резултат на Brexit.

В стенограмата от двудневното заседание, проведено вчера и днес, се посочва, че мнозинството членове на централната банка биха подкрепили по-нататъшно понижение на лихвената ставка, като в същото време може да се очаква и по-нататъшно разширяване на размера на всичките четири форми на парични стимули, заложени в провежданата от нея политика.

АЦБ обаче сигнализира, че не е обсъждала възможността за въвеждане на отрицателна лихвена ставка (по примера на ЕЦБ и на ЯЦБ), като членовете на банката са обсъждали само възможността за по-нататъшно нейно понижение "близо, но малко над нулата".

Според нея, общият размер на програмите за покупки на активи ще нарасне с до 170 млрд. паунда, като освен допълнителните 60 млрд. паунда в програмата за покупки на държавни облигации, централната банка ще купува месечно и нефинансови корпоративни облигации с инвестиционен рейтинг за 10 млрд. паунда. Първоначално програмата за покупки на корпоративен дълг ще функционира за 18 месеца и се очаква да стартира към средата на септември, като това решение на банката беше взето с 8 срещи 1 глас.

Английската централна банка също така въвежда и схема за дългосрочно финансиране на търговските банки, която ще бъдат обезпечена от резервите на централната банка, като това решение беше взето единодушно. Целта на тази програма, известна като Term Funding Scheme, е да гарантира, че британските банки ще продължават да кредитират икономиката въпреки по-ниските лихви. Според АЦБ размерът на тази програма може да достигне до 100 млрд. паунда.

АЦБ представи и новия т.нар. "Тримесечен инфлационен доклад", в който банката направи солидна низходяща ревизия на прогнозите си за растежа на БВП на Великобритания през 2017-а година до едва 0,8% от прогноза през май за растеж с 2,3% и за 2018-а до 1,8% от 2,3%, като в същото време запази без промяна своя прогноза за икономически растеж от 2,0% през настоящата година.

По-слабите икономически перспективи отразяват очакванията за голям краткосрочен спад в бизнес инвестициите и тези в жилищния сектор, както и слабостта на потребителското доверие в средносрочен план в резултат на Brexit, се посочва в новите прогнози на АЦБ.

Централната банка подчерта, че перспективите пред икономическия растеж в краткосрочен план са се влошили съществено след решението на британците да гласуват за излизане от ЕС. Поради това Великобритания вероятно ще отбележи доста слаб растеж през втората половина на 2016-а година. АЦБ също така отбеляза, че в крайна сметка може да има повишение на британската безработица, докато по-слабата британска лира може да повиши инфлацията в страната над целевото ниво от 2 на сто.

Въпреки че финансовите пазари вече бяха "отработили" понижение на основната лихва с 25 пункта до 0,25%, британската лира се намира под нов натиск от продажби, тъй като имаше колебания по въпроса, дали АЦБ още днес ще увеличи и размера на програмата си за "количествени улеснения", или може да направи това на следващото заседание през септември. Новите продажби на паунди се дължат отчасти и на информацията, че мнозинството членове на АЦБ са готови на по-нататъшно понижение на основната лихвена ставка към, но над нулата.

Британската лира се понижава с цели 1,53% към 8-дневно дъно от 1,3111 долара, като в същото време еврото поскъпва с 1,3% към двудневен връх от 0,8479 паунда.

Инвеститорите на борсата в Лондон пък приветстват днешните агресивни мерки, предприети от АЦБ, като британският фондов индекс FTSE100 нараства с 1,47% към ниво от 6742 пункта, отправяйки поглед към тазгодишния връх от 6780 пункта, достигнат през последната седмица на юли.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10