АЦБ вече вижда доказателства за негативни последици от Brexit

Решението на Великобритания да напусне Европейския съюз вече води до намаляване на капиталовите инвестиции, на наемането на персонал и на оборотите на британските компании, заяви Английската централна банка, представяйки резултати от нейно проучване, проведено между края на юни и края на юли.

Според последно месечно проучване на АЦБ сред нейни регионални агенти, които са разпръснати из Великобритания и контактуват редовно с компаниите, резултатът от референдума, проведен на 23-ти юни, ще има общ негативен ефект както относно дълготрайните бизнес инвестиции (капиталовите разходи), така и относно наемането на персонал и оборотите през следващата година.

В съответствие с тези резултати оценките на участниците в проучването за техните намерения, свързани със заетостта и инвестициите, са отслабнали в абсолютно изражение, като има много малка промяна в техните очаквания за числеността на персонала и за капиталовите разходи през следващите шест до дванадесет месеца.

В същото време растежът на бизнес активността в сектора на услугите намалява допълнително, което отчасти отразява слабостта на инвестициите в търговска собственост и на корпоративни сделки. Забавяне е отчетено и при растежа на потребителските разходи, въпреки че това не се дължи само на Brexit, но отчасти е свързано и с негативния ефект от необичайно влажно време по време на последното проучване на АЦБ.

Спадът в експортния производствен обем обаче е бил ограничен благодарение на обезценяването на британската лира, докато промишленото производство за вътрешния пазар продължава леко да нараства спрямо година по-рано.

Намалява и растежът на производството в строителния сектор, като редица от участниците в проучването очакват по-нататъшно отслабване в бъдеще.

Потребителската ценова инфлация е претърпяла слаба промяна. Регионалните агенти на АЦБ очакват повишение на ценовата инфлация на стоките в резултат на по-слабата британска лира.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10