Цените на производител в САЩ отбелязаха изненадващ спад през юли след три поредни месеца на растеж, като в същото време излязоха отново на негативна територия спрямо година по-рано.
Индексът на производствените цени (PPI индекс) се понижи през юли с 0,4% на месечна база след ръст с 0,5% през юни и при прогноза за повишение с 0,4 на сто, показват данни на Департамента по труда. Това представлява първо понижение на производствените цени от четири месеца насам и най-солиден спад от септември 2015-а година насам.
На годишна база индексът PPI се понижи с 0,2% при очаквания за повишение с 0,2%, след като през юни те излязоха на позитивна територия за пръв път от 17 месеца, нараствайки с 0,3 на сто.
Основните производствени цени (изключвайки цените на енергията и храните) се свиха през юни с 0,3% на месечна база след растеж с 0,4% месец по-рано и прогноза за повишение с 0,2%, като на годишна база основният индекс PPI забави рязко своя растеж до едва 0,7% след повишение с 1,3% през юни и очаквания за повишение с 1,2 на сто.
Днешните изненадващо слаби данни сякаш поставят под въпрос очакванията на Фед за придвижване на инфлацията в САЩ обратно към целевото ниво от 2% веднага щом премине негативния ефект от по-ниските енергийни (петролни) цени и от по-силния долар. Спадът на производствените цени едва ли ще доведе в близките месеци до възходящ натиск върху потребителската инфлация (върху индекса CPI).
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..