Покачването при златото и Libor

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По време на търговията в понеделник междубанковия лихвен процент Libor ( от London Interbank Offered Rate) успя да се покачи до 7-годишен връх. Но какво означава това за Федералния резерв и за златото?

Libor е базиран на американският долар и представлява среден лихвен процент, който отразява лихвите, по които банките предлагат негарантирани заеми на Лондонския междубанков пазар.

Но защо Libor се увеличава, когато повечето лихвени проценти падат? Възможно е това да е сигнал за някакъв системен стрес (например 2008 година, когато Libor се покачи), но по-вероятната причина са новите регулации. Според новите правила за американския паричен пазар, които влизат в сила от 14 октомври, фондовете на паричния пазар ще трябва да създават стойност за разлика от традиционните фондове, поддържащи стойност от 1 долар на акция. Поради това инвеститорите са започнали да пренасочват средства от основните фондове. Именно този трансфер на средства се счита, че е довел до скок в стойността на Libor.

СнимкаОзначава ли това, че трябва да се притесняваме от нещо? Всъщност последните протоколи на FOMC показват, че Федералният резерв е наясно с рисковете, свързани с покачването на междубанковия лихвен процент.

Основният проблем се крие в това, че Libor влияе върху много потребители, тъй като повечето потребителски кредити са с плаващи лихвени проценти, а те са свързани с него. Това означава, че пазарните условия са затегнати. А за златото това е добра новина, тъй като е малко вероятно от Фед да повишат основните лихви до края на годината. Въпреки това засега не са налице признаци за забавяне на потребителските разходи или някакви други показатели. Всъщност е точно обратното – продажбите на нови жилища в САЩ се повишиха до 8-годишен максимум през юли.

В крайна сметка Лондонският междубанков лихвен процент бележи ръст. Тези движения вероятно отразяват реакцията на пазарните участници към новите регулации на SEC, касаещи фондовете на паричния пазар, а не предстояща криза. Но независимо от причината за повишението на Libor, лихвените проценти са се повишили. Ще видим дали Йелън ще каже нещо за междубанковия лихвен процент на предстоящата среща в Джаксън Хоул, както и дали затегнатите пазарни условия ще накарат Фед да остане предпазлив по отношение на повишението на основната лихва. Продължаването на миролюбивия тон от страна на Американската централна банка следва да подкрепи цената на златото.


Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10