Общият показател на бизнес климата в България остава през август приблизително на равнището от юли и недалеч от близо 8-годишния връх на показателя, достигнат през юни, показват резултати от последно проучване на Националния статистически институт (НСИ). Подобрение на стопанската конюнктура е регистрирано в промишлеността и в сектора на услугите при влошаване на съответните показатели в строителството и търговията на дребно.
Индексът, определящ бизнес климата в промишлеността, се повишава през август с 0,7 пункта спрямо юли, когато остана недалеч от равнището през юни в резултат на по-благоприятните оценки и очаквания на промишлените предприемачи за бизнес състоянието на техните предприятия. По тяхно мнение настоящата производствена активност стабилизира на нивото от предходния месец, но в същото време прогнозите им за дейността през следващите три месеца са по-резервирани.
Основните пречки, затрудняващи развитието на този отрасъл, продължават да бъдат свързани с несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене от страната, посочени съответно от 47,3% и 25,5% от промишлените предприемачи.
По отношение на продажните цени в промишлеността преобладаващите очаквания на мениджърите са те да останат без промяна през следващите три месеца, показва проучването на НСИ.
Графика на индекса за бизнес климата в България
През август показателят "бизнес климат в строителството" се понижава с 3,0 пункта след повишение с 1,3 пункта през юли в резултат на влошените оценки и очаквания на строителните предприемачи за бизнес състояние на техните предприятия, като в същото време мненията им относно строителна активност през последните три месеца, както и очакванията им за следващите три месеца са по-неблагоприятни.
Най-сериозният проблем, затрудняващ дейността на предприятията в този сектор, продължава да бъде свързан с несигурната икономическа среда, следван от конкуренцията в бранша, като анкетираните регистрират засилване на негативното им влияние.
По отношение на продажните цени в строителството по-голяма част от мениджърите предвиждат запазване на тяхното равнище през следващите три месеца.
Националната статистика отчита намаляване на съставния показател "бизнес климат в търговията на дребно" през август с 1,9 пункта спрямо юли в резултат на изместване на оценките на търговците на дребно за настоящото бизнес състояние на предприятията от "Добри" към "задоволително". Същевременно обаче техните оценки относно обема на
продажбите през последните три месеца се подобряват, като се регистрира и лек оптимизъм в очакванията има за следващите три месеца.
Основните фактори, затрудняващи развитието на дейността в отрасъла, продължават да бъдат несигурната икономическа среда, конкуренцията в бранша и недостатъчното търсене.
По отношение на продажните цени в отрасъла преобладаващите очаквания на търговците на дребно са те да останат без промяна през следващите три месеца.
През август съставният показател "бизнес климат в сектора на услугите" нараства с 1,3 пункта след солиден спад с 5,7 пункта през юли, благодарение на подобрените очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на техните предприятия през следващите шест месеца. По отношение обаче на настоящото търсене на услуги, както и на очакванията за следващите три месеца, мненията на мениджърите са по-резервирани.
И тук конкуренцията в бранша и несигурната икономическа среда продължават да са основни фактори, затрудняващи развитието на бизнеса в този отрасъл.
Относно продажните цени преобладаващите очаквания на мениджърите в сектора на услугите са те да останат без промяна през следващите три месеца.
Резултатите от последното проучване на НСИ показват стабилизация на общия бизнес климат над неговото дългосрочно осреднено ниво и не много далеч от юни, когато беше достигнато най-високо ниво от края на 2008-а година насам.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..