Централната банка на Русия намали основните си лихвени проценти за втори път през настоящата година, за да подкрепи икономическия растеж на фона на забавяща се инфлацията, но обеща, че няма да прибегне до по-нататъшно намаляване на лихвените ставки до края на годината.
След края на днешното заседание банката обяви, че понижава основната си лихва с 50 базисни пункта до ниво от 10%, отговаряйки по този начин на очакванията на инвеститори и анализатори. За последно банката намали лихвените ставки с 100 базисни пункта до 10,5% през юни.
За да се затвърди тенденцията на забавяне на инфлацията е необходимо нивото на основния лихвен процент да остане непроменено до края на 2016-а година с възможност за следващо негово понижение през първото и второто тримесечие на следващата година, се посочва в изявление на РЦБ.
Рублата почти не реагира на очакваното от мнозина днешно решение, оставайки да се търгува малко над 65 рубли за един долар.
Инфлацията в Русия, която представлява ключова цел за провежданата от централната банка политика, се забави съществено до 6,6% на годишна база, като РЦБ очаква тя да продължава да се понижава до около 4,5% през септември 2017-а и до целевото ниво от 4% в края на следващата година. Въпреки това банката направи предпазлив коментар, посочвайки несигурността около фискалните разходи като един от рисковете, които могат да не позволят намаляване на годишната инфлация до целевото ниво от 4 на сто.
Понижението на лихвените ставки е необходимо, за да ограничи свиването на руската икономика, страдаща сериозно от ниската цена на петрола, която от своя страна е ключов фактор за износа и от наложените преди време западни санкции спрямо Москва.
Икономиката на Русия е на път да се свие с 0,5% през тази година, след като през 2015-а година БВП падна с 3,7 на сто. За следващата година централната банка прогнозира, че брутният вътрешен продукт няма да нарасне с повече от 1 на сто.
С днешното понижение основната лихва се доближи до нивата от преди кризата в началото на 2014 година, когато Русия анексира Крим, след което последва налагането на санкции от страна на Запада.
Следващата среща на борда на директорите на Руската централна банка е насрочена за 28-и октомври.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..