Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Само при пълна дигитализация на НЗОК ще можем да имаме реален контрол"

Проф. Мавров: На този етап е по-важно да спрем течовете в системата

Подуправителят на НЗОК е гост в този извънреден епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата" по темата как работи днес НЗОК

2
Проф. Момчил Мавров
Снимка: Пресцентър на НЗОК

Този извънреден епизод на подкаста на БНР- "В центъра на системата е посветен на новостите в електронизацията на Здравната каса, актуалното състояние на бюджета, как може да спрат течовете системата, къде има нужда от реформа и за новите онлайн приложения на НЗОК в помощ на пациентите.



Слушайте епизода тук:

Гост по темата е:


☑️ Проф. Момчил Мавров, подуправител на НЗОК 

Гергана Хрисчева и проф. Момчил Мавров

От разговора ще научите:


☑️ Как върви изпълнението на бюджета на НЗОК в началото на четвъртото тримесечие за 2024 година

☑️ Кога ще се очаква да започне изплащането на надлимитната дейност на болниците

☑️ Какъв максимален бюджет на НЗОК ще задоволи всички искания към фонда

☑️ Кои са най-добре работещите подобрения в електронното обслужване на здравноосигурените лица 

☑️ Защо само цялостна дигитална обвързаност на НЗОК с всички по веригата ще даде ефективният контрол

☑️ Как ще спрат течовете в здравната система

☑️ Каква реформа е нужна на здравеопазването и за липсата на кадри 

☑️ Какво не достига на Здравната каса като експерти и защо има свободни бройки

☑️ Има ли достоверна здравна информация в дигиталните медии и онлайн

☑️ НЗОК вече и в YouTube - защо и с какво 


Бюджетът на НЗОК 

"И 100 милиарда да е бюджетът на НЗОК, в един момента пак няма да стига за всички. Най-важното е парите да достигат до там, където са потребни. Ключът е в правилното разпределение на средствата, в насочването им според приоритетите. Има толкова много потребности в здравната система, които са все още необхванати от здравноосигурителната ни система. Така че, колкото и да нарасне бюджетът за здраве, той според мен, винаги няма да достига. Но ние можем да направим неговото разпределение оптимално и можем да въведем такъв контрол на база определени фактори, който да ни дава гаранции, че парите отиват там, където са необходими и никой не злоупотребява с тях, каза за подкаста на БНР "В центъра на системата" подуправителят на НЗОК проф. Момчил Мавров.

Дигитализация и електронна обвързаност между здравните системи

"Само пълната дигитализация на всички процеси и автоматизирания обмен на данни ще ни позволи пълен контрол върху системата. Няма какво да се заблуждаваме, че с физически, внезапен, последващ, кръстосан контрол ние можем да обхванем системата! Намесен ли е човешкият фактор, не можем да говорим за пълноценен контрол.

Дигитализацията на НЗОК е на твърде ранен етап. Но ние сме си поставили за цел да работим усилено за нейното завършване. Имам предвид интеграция на всички електронни системи на НЗОК със НЗИС и със системите на всички институции, изпълняващи дейности по управление и контрол в здравеопазването - МЗ, ИАМН, ИАЛ, РЗИ -та, РЗОК по места. Когато имаме пълна интеграция на системите и имаме автоматизиран обмен на данни и когато работим в единна електронна среда, тогава можем да разчитаме, че във всеки един момент ние получаваме реалните данни за състоянието на всяко едно действие и всеки един процес в системата. 

Грешките и нарушенията в системата 

Само тогава ние ще можем да осъществяваме ефективен контрол. Докато не завършим процеса на дигитализация, можем само да влагаме повече усилия във физическия контрол и да търсим проблемите в нашите електронни системи, за да можем да ги премахване и усъвършенстваме. Не случайно в средата на година разпоредих одит на електронните системи, от който "изскочиха" доста проблеми, включително и с болничните легла, (671 легла фантоми в болниците, въведени в електронната система на НЗОК - бел. ред)които фигурираха само като данни, включително за дейности, които при нас са били отхвърлени, но впоследствие са били валидирани от човешка ръка, или пък несъответствия в приложенията на специалисти, които всъщност не са специалисти, но пък изпълняват дейност като специалисти. 

Има движение по тези проверки на НЗОК. Най-важното в началото беше да бъде запушена тази дупка с тези легла, това беше първото мое разпореждане - да бъдат закрити тези легла. 

Станимир Михайлов: Около 30 млн. лв. повече годишно НЗОК плаща за реимбурсиране на лекарства

Оттук нататък вървим към привеждане в съответствие на всички договори, всички анекси, всички приложения на договорните ни партньори и РЗОК, като е твърде рано да говорим за отговорност на определени лица, тъй като за мен на този етап е по важно да спрем течовете в системата, заяви за БНР подуправителят на НЗОК проф. Мавров.

Как работят управител и подуправител на НЗОК 

"Надявам се, че тези виждания се подкрепят и от управителят на НЗОК Станимир Михайлов. Работим много добре в екип с него. Надявам се, че и той разчита на мен, както и аз на него, защото такава е системата, и се надявам да дадем спокойствие на системата като цяло".

Има ли нужда от реформи и за липсата на кадри в РЗОК -та и НЗОК

"На системата не и достигат специалисти, на НЗОК и на РЗОК -тата не им достигат експерти. Изключително много дейности бяха прехвърлени като отговорност от МЗ към НЗОК. А в същото време много трудно намираме подготвени хора и за методическа помощ, за изпълнение на експертни дейности, както и за контрола включително.

Имаме много свободни позиции - юристи, икономисти, лекари намираме най-трудно. Да, трябва да им се увеличи заплащането, но на този етап няма как, но ние сме част от държавната администрация, ще се мисли в тази посока. 

Като цяло обаче липсват кадри и в самото здравеопазване - най-вече медицински сестри, специалисти по здравни грижи, общопрактикуващи лекари в определени райони, защото не е нормално един такъв лекар да има 3000 пациенти и да се очаква от него качество на медицинската помощ. 

Трябва да бъде направена най-сетне оценка на здравния труд - много внимателно и справедливо да бъдат подбрани критериите и показателите, по които да бъде остойностяван медицинския труд и те да бъдат част от една оценка, на базата на която да могат да се дават определени стойности и да се търсят достойните възнаграждения за различните специалисти в зависимост от тяхната квалификация, сложност и трудност на работата".

Достоверна здравна информация

"В днешно време фалшивите новини са голям проблем, а когато става дума за здраве, те могат да бъдат и опасни. Хората в тази област са чувствителни и уязвими, и много лесно се поддават на влияние. Моето мнение е, че те трябва да бъдат много по-бдителни, да обръщат внимание само на проверени източници и всяка съмнителна информация да я сверяват в официалните здравни източници на данни."

"НЗОК за теб" и в YouTube

"В последната година по линия на НЗОК настъпиха подобрения в електронното обслужване на здравноосигурените лица и пътя на пациента. Заработи и модул "За граждани" с 9 дигитални панела, също и онлайн консултации на хората чрез експертите на НЗОК,, вече в е ход и новата платформа на сайта - "НЗОК за теб" - в помощ на пациентите с разяснителни публикации и полезна информация, която се актуализира всяка седмица от експертите на НЗОК. В рубриката "НЗОК да теб" се публикува и важна информация за здравните права и възможности и на чуждите граждани, пребиваващи у нас. Бих казал, че има голям ефект и интерес, а вече известни българи певци и актьори разпространяват тази информация в нашите социални платформи на НЗОК, но вече и в YouTube. Хората се вълнуват най-вече от профилактичните прегледи и скрининговите кампании по линия на НЗОК". 

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение


Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg

Всички епизоди на подкаста ще намерите:

Apple Podcasts през iTunes

Viber


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна