Политологът Неделчо Михайлов: Чувството за несигурност на българите обяснява резултата от вота

4
Снимка: личен архив

Това бяха безпрецедентни трети избори за НС, заедно с президентски, в една безпрецедентна обстановка на глобална пандемия със всички произтичащи от нея кризи, които повлияха на чувството за несигурност на българина, а оттам и на резултатите от вота – смята младият политолог Неделчо Михайлов. Той живее в град Хага, Нидерландия, където е завършил политически науки и в момента кара магистратура по управление на кризи и киберсигурност в един от факултетите на най-стария университет в страната – Лайденския.

Лайденският университет
Изборният ден в Хага е преминал спокойно, още повече, че този път в града са били открити 3 изборни секции, а гласуването е било машинно – това до голяма степен е ускорило изборния процес, научаваме от Михайлов. Изненадите от вота 22-годишният политолог коментира така:

„Българинът изпитва носталгия по времето преди пандемията. Една част от избирателя иска да си възвърне това чувство за сигурност отпреди Covid. Това обяснява запазването на твърдото ядро на т.нар. партии на статуквото в лицето на ГЕРБ и ДПС. Защото избирателят може да не е изцяло доволен от техните лидери, но в тяхно лице той се надява, че сигурността ще му бъде върната.“ 

Според Михайлов чувството за несигурност обяснява влизането в парламента на нов играч – крайно националистическата партия „Възраждане“, чийто лидер през цялата кампания говореше за „суверенитет“, „български традиции“ и обещаваше връщане към нормалността от дните преди коронавируса или далечните времена, когато България е била славна държава.

По думите на младия политолог, изненадващият пробив на „Продължаваме промяната“, която оглави изборите за нов парламент, се дължи до голяма степен на позитивната й кампания. Но не само. "Нейните лидери успяха да създадат и организират за месец и половина партия и да завършат на първо място, като разбиха монопола на БСП в левия политически спектър" - допълва Неделчо Михайлов. Според него, въпреки че в кампанията си „Продължаваме промяната“ прибягваха до много общи с БСП идеи и заявяваха през цялото време, че ще използват „десни инструменти за леви цели“, на практика целите им са леви. „Затова ги поставям в левия политически спектър, въпреки че някои социолози ги определят като центристи“ – казва сънародникът ни от Нидерландия. И добавя, че това разбиване на левия монопол на БСП, може да се обясни и с международните трендове, свързани с надигането на „левия вятър“ в страни като Германия, Испания, Португалия, както и извън Европа.

И все пак, макар и бледа, има светлина в тунела. Неделчо Михайлов очаква, че разногласията и партийните страсти, няма да попречат на т.нар. „партии на промяната“ да съставят правителство… Или поне да се опитат:

„Управляващата коалиция ще бъде съставена около някои важни задачи, като справяне с кризите и изчистване на висшите етажи от корупция. Това беше централно в реториката на много от партиите, в т.ч. и провеждане на важни  реформи в съдебната система, приемане на бюджета за 2022 г. и подготовка на държавата за усвояване на субсидиите от зелената сделка. Но съдейки по предварителните резултати от вота, тези парии на промяната няма да могат да управляват без участието на БСП. Ще има сериозни различия между тях, и те ще попречат за изкарване на цял мандат на една евентуална бъдеща коалиция.“

Новите партии в НС може да изчакат правилния момент, за да консолидират властта чрез нови избори. „Според мен най-вероятно те ще се случат към средата или края на 2022 г. или най-късно началото на 2023-а, което е период от 1-2 години“ – заключава Неделчо Михайлов.

Снимки: личен архив, архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кандидатът за кмет на София от партия

Кандидатът на "Възраждане" за кмет на София се отказва от депутатското си място, влиза в СОС

Кандидатът на партия "Възраждане" за кмет на София Деян Николов ще се откаже от депутатското си място и ще влезе като общински съветник в Столичния общински съвет. Това съобщи той на страницата си във facebook. Николов ще бъде председател на групата на "Възраждане".  Той обяви още, че няма да даде подкрепа за нито един от участниците в..

публикувано на 04.11.23 в 19:49

ЦИК обяви за избрани за президент и вицепрезидент Румен Радев и Илияна Йотова

ЦИК обяви за избрани за президент и вицепрезидент на републиката Румен Радев и Илияна Йотова. Комисията прие окончателните резултати от балотажа на президентският вот от 21 ноември. Председателят на ЦИК Камелия Нейкова обяви окончателните данни: „Както следва Румен Георгиев Радев и Илияна Малинова Йотова, издигнати от Инициативен комитет,..

обновено на 23.11.21 в 18:37
Проф. Александър Маринов

Проф. Ал. Маринов: Спекулация е, че се концентрира власт в ръцете на Румен Радев

" Спекулация е твърдението за концентрация на власт в ръцете на Румен Радев, защото в Конституцията е казано ясно каква власт има в ръцете на президента ". Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, председател на Стратегическия съвет при президента и член на Инициативния съвет, издигнал кандидатурата на Румен Радев за втори президентски..

публикувано на 22.11.21 в 17:08
ЦИК

Всички 31 РИК са предали документацията си в Централната избирателна комисия

Всички 31 районни избирателни комисии предадоха документацията си от балотажа на президентските избори в Централната избирателна комисия. Сега предстои задължително повторно въвеждане на данните. Румен Радев печели президентската надпревара с 66,72% при 100% обработени протоколи ЦИК ще приеме анализ на така наречените несъответствия и..

публикувано на 22.11.21 в 16:59

Вотът във Велико Търново - на инат, по съвест или за промяна

Толерантността във великотърновския квартал „Света гора“, запазена през годините, не успя да удържи на политическите страсти в предизборната кампания , а песимизмът е обхванал младите, от които се очаква да са и най-активни.  Къде отидоха гласовете на интелектуалците и на българските турци в квартала около Великотърновския университет, защо..

публикувано на 22.11.21 в 13:43

Румяна Коларова: Атакистките прийоми на Бойко Рашков вгорчиха атмосферата

" Силите бяха неравностойни. За проф. Герджиков кампанията беше прекалено къса, а неговият противник (Румен Радев - б.р.) всеки ден се появяваше по медиите в няколко различни роли и беше обявил кандидатурата си поне година по-рано. ... Моят въпрос е защо им трябваше това, което видяхме с активностите на Бойко Рашков, при преднината, която имаше..

публикувано на 22.11.21 в 13:28
Илюстрация „Галъп интернешънъл болкан“

„Галъп“: Вотът за Радев идва основно от ПП, БСП и ИТН, за Герджиков - от ГЕРБ и ДПС

Данни от екзитпола на „Галъп интернешънъл болкан“ на балотажа за президент показват, че практически всички партийни електорати, без тези на ГЕРБ и ДПС, са гласували отчетливо в полза на Румен Радев, който спечели вота. Най-отчетлива е подкрепата за действащия държавен глава сред привържениците на БСП, „Продължаваме промяната“ и „Има такъм..

обновено на 22.11.21 в 13:05

Румен Радев печели президентската надпревара с 66,72% при 100% обработени протоколи

Румен Радев и Илияна Йотова печелят президентските избори показват данните при 100 процента обработени към 12.00 часа протоколи на секционните комисии в районните. Президентската двойка Радев - Йотова получават 66.72% подкрепа. За опонентите им Анастас Герджиков и Невяна Митева са гласували 31.80 на сто.   Резултат показва, че на балотажа Радев..

обновено на 22.11.21 в 13:02
Мевлют Чавушоглу е отправил поздравленията в телефонен разговор с българския външен министър

Външният министър на Турция е отправил поздравления към Румен Радев

Министърът на външните работи на Република Турция Мевлют Чавушоглу отправи поздравления към новоизбрания президент на България Румен Радев и изрази надежда за скорошно формиране на редовно правителство у нас. В телефонен разговор с външния министър Светлан Стоев Чавушоглу е изразил увереност за продължаване на ползотворния и съдържателен..

публикувано на 22.11.21 в 12:44

Защо дългогодишен доброволец на избори в чужбина се отказа да участва в организирането им

„Не бих казал, че съм се разочаровал. По-скоро Мрежата на изборните доброволци се разви до своя пълен потенциал, с тези 750 секции, които са автоматични за следващите избори. Дойде време да проверя дали това, в което съм инвестирал толкова години, работи без моето участие. И наистина нещата се случват.“ Това заяви в интервю за БНР сънародникът..

публикувано на 22.11.21 в 12:31