«Ανά τα χρόνια μερικές φορές εμφανίζονται τέτοια σύνολα - εξηγεί η κα Κοντζαμάνοβα. Το πρώτο ονομαζόταν «Συναίσθημα». Τα κορίτσια που τραγουδούσαν σ΄ αυτό, εδώ και καιρό έχουν μετατραπεί σε υπέροχες κυρίες. Συμβαίνει συχνά - τα παιδιά μεγαλώνουν, αλλά δε θέλουν να απομακρυνθούν από μας. Σήμερα έχουμε επτά ομάδες. Για μεγαλύτερη διασκέδαση έχουν και ονόματα - τα μικρότερα είναι «Τα μωρά» , έχουμε και «Μικροί γλυκούληδες» και «Μεγάλοι γλυκούληδες», ενώ οι μεγαλύτεροι ονομάζονται «Οι βετεράνοι» και είναι 12 ετών».
«Σ’ αυτή τη λαμπρή γιορτή μαζί με το Γυμνάσιο «Άγιοι Κύριλλος και Μεθόδιος» στο Τσάριμπροντ κάναμε μια κοινή συναυλία. Ήταν πολύ χρήσιμο για τα παιδιά μας. Συναντηθήκαμε με τη βουλγαρική κοινότητα εκεί, και το κοινό ήταν κατενθουσιασμένο. Τα τελευταία χρόνια, μερικά σολίστ του συνόλου έλαβαν μέρος σε διάφορους διαγωνισμούς σε πολλές πόλεις της Βουλγαρίας. Στις μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες όλες οι πρώτες θέσεις είναι δικές μας. Μετά τα βραβεία, τα παιδιά λαμβάνουν προσκλήσεις για συμμετοχή σε εκδηλώσεις στο εξωτερικό. Για τα παιδιά είναι μια εμπειρία, μαθαίνουν να αγωνίζονται. Μεγαλύτερο νόημα έχει όμως η συμμετοχή στα φεστιβάλ. Η σκηνή των φεστιβάλ δίνει περισσότερη χαρά στα παιδιά και η ατμόσφαιρα είναι πιο ευνοϊκή για την ανάπτυξή τους.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Η Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ με μαέστρο τον Ντιμίταρ Χρίστοφ κλείνει τη σεζόν απόψε /20 Ιουνίου/ με μια συναυλία στην οποία θα ακουστούν μόνο τίτλοι πρεμιέρας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 17 νέα κομμάτια και διασκευές τραγουδιών που θα..
Ο Λιούμπο Κίροφ είναι ανάμεσα στα αστέρια της βουλγαρικής μουσικής, που τα τελευταία χρόνια γεμίζουν τις μεγαλύτερες αίθουσες. Κάθε τραγούδι του συγκινεί το κοινό, που έχει νέα αφορμή χαράς – πριν λίγες μέρες ο ερμηνευτής κυκλοφόρησε το άλμπουμ..
Τις ημέρες πριν τη μεγάλη χριστιανική εορτή της Πεντηκοστής, ο Ναός της Αγίας Σοφίας στην πρωτεύουσα φιλοξενεί την πρώτη έκδοση του Φεστιβάλ Εκκλησιαστικής Χορωδιακής Μουσικής, που θα λάβει χώρα από τις 19 μέχρι τις 23 Ιουνίου. Διοργανωτές είναι η..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..