«Ανά τα χρόνια μερικές φορές εμφανίζονται τέτοια σύνολα - εξηγεί η κα Κοντζαμάνοβα. Το πρώτο ονομαζόταν «Συναίσθημα». Τα κορίτσια που τραγουδούσαν σ΄ αυτό, εδώ και καιρό έχουν μετατραπεί σε υπέροχες κυρίες. Συμβαίνει συχνά - τα παιδιά μεγαλώνουν, αλλά δε θέλουν να απομακρυνθούν από μας. Σήμερα έχουμε επτά ομάδες. Για μεγαλύτερη διασκέδαση έχουν και ονόματα - τα μικρότερα είναι «Τα μωρά» , έχουμε και «Μικροί γλυκούληδες» και «Μεγάλοι γλυκούληδες», ενώ οι μεγαλύτεροι ονομάζονται «Οι βετεράνοι» και είναι 12 ετών».
«Σ’ αυτή τη λαμπρή γιορτή μαζί με το Γυμνάσιο «Άγιοι Κύριλλος και Μεθόδιος» στο Τσάριμπροντ κάναμε μια κοινή συναυλία. Ήταν πολύ χρήσιμο για τα παιδιά μας. Συναντηθήκαμε με τη βουλγαρική κοινότητα εκεί, και το κοινό ήταν κατενθουσιασμένο. Τα τελευταία χρόνια, μερικά σολίστ του συνόλου έλαβαν μέρος σε διάφορους διαγωνισμούς σε πολλές πόλεις της Βουλγαρίας. Στις μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες όλες οι πρώτες θέσεις είναι δικές μας. Μετά τα βραβεία, τα παιδιά λαμβάνουν προσκλήσεις για συμμετοχή σε εκδηλώσεις στο εξωτερικό. Για τα παιδιά είναι μια εμπειρία, μαθαίνουν να αγωνίζονται. Μεγαλύτερο νόημα έχει όμως η συμμετοχή στα φεστιβάλ. Η σκηνή των φεστιβάλ δίνει περισσότερη χαρά στα παιδιά και η ατμόσφαιρα είναι πιο ευνοϊκή για την ανάπτυξή τους.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Παρόλο που για περισσότερα από 20 χρόνια ζει μαζί με την οικογένειά της στο εξωτερικό, το βουλγαρικό δημοτικό τραγούδι την συνοδεύει παντού. Η Μαγκνταλένα Τόντοροβα Καραμίτεβα είναι δημιουργός δεκάδες στίχων, που μετατρέπει σε τραγούδια, μαζί με..
Η νεαρή κοπέλα Ντάνι Ιλίεβα παρουσιάζει το νέο της τραγούδι με τίτλο «Θα φιλήσω;». Το 2022, μόλις 16 ετών, η Ντάνι έγινε η νεότερη τραγουδίστρια που κέρδισε τον διαγωνισμό «Το Μπουργκάς και η θάλασσα». Δεν είναι το πρώτο της βραβείο - παρά την ηλικία..
22 χορωδίες από τη Βουλγαρία, τη Σερβία και την Αγκόλα συμμετέχουν στη φετινή έκδοση του Διεθνούς Χορωδιακού Φεστιβάλ «Ήχοι της Μαύρης Θάλασσας» στην παραθαλάσσια πόλη Μπαλτσίκ από τις 12 μέχρι τις 16 Ιουνίου. Εκτός από τις τέσσερις βραδιές του..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..