Съвременните амазонки на археологията

Доц. д-р Кръстина Панайотова на Кула № 3 от крепостната стена на полуостров Урдовиза, Китен, 2012 г.
Снимка: личен архив
Те винаги имат готов куфар за път. Прибират се у дома за Коледа. Тръгват отново, щом отмине 14 февруари. За другите – това е Трифон Зарезан или Св. Валентин… За тях е Денят на археолога. Събират се на празник. И между годишните отчети на отминалия сезон чертаят планове за идващото археологическо лято. Ако температурите позволят, то започва още от февруари. Работата на терен винаги е много, като надеждите за нови открития. „Каква романтика!” – възкликват непознати, щом чуят: жена археолог. Всъщност има само археолог. В тази професия са редом с мъжете в студ, виелици, в адска жега. Това е реалността: разкопки на крепости, могили, напоследък – ударна работа, заради строежа на нови магистрали…

© Снимка: личен архив

Светилище на Деметра и Персефона (6-3 в.пр.Хр.) и базилика (11-12 век) на нос Скамни, Созопол, 2011 г.
Колко са жените археолози у нас? Не се опитвайте да ги изброите. Само в Националния археологически институт с музей (НАИМ) при БАН за 2012 г. в секция „Антична археология” са проучвани 77 обекта, а ръководители на 35 от тях са жени. Има още секции: „Праистория”, „Тракийска археология”, „Средновековна археология”. И не говорим само за жените ръководители… На студентските скамейки продължават да се подготвят бъдещите археолози, сред тях – още представителки на нежния пол.
Колко ли струва на съвременните амазонки в археологията цената на тези тихи битки с времето? Времето, което ще разтварят на пластове, ще го пътуват в сънищата, в делник, в мечтите… За да ни станат по-ясни миналото и по-интересни пътешествията в историята…
В предаването „А сега накъде” – на 8 март 2013 г. гостува доц. д-р Кръстина Панайотова, ръководител на секция „Антична археология” в НАИМ при БАН.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!