Освен затлъстяването, децата ни страдат и от поднормено тегло, според проучване на БАН

Как се развива еволюцията и различни ли са сегашните деца от децата отпреди десетилетия изследват учени от Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН.

От 1980 година досега подрастващите не са изследвани за растежа и развититето си и за промените , които са настъпили, както и да се установят наличието на отклоненията от нормите за съответната възраст , казва  Яница Жечева, главен асистент в секция  " Антропология и анатомия "

Голяма промяна остава само в увеличаването на наднорменото тегло. Има повишаване на ръста, на крайниците, на долния крайник, по големи ходила също. Екипът от секция  " Антропология" изследва  и учениците в София.  10 на сто от изследваните ученици имат поднормена охраненост или кльощавост:

Открихме, че освен затлъстяването, вече като проблем се проявяват поднормената охраненост.  Това е при децата, които са с по ниско тегло, ръст, като свързваме това със стартирането на диети. Поднормената охраненост също води след себе си много усложнения здравословни, също и на нея трябва да бъде обърнато внимание. Данните могат да променят медицинските стандарти за педиатрите и стандартите, изготвяни от  Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Стандарти, които могат да бъдат предложени за ползване в медицинската практика. При педиатрите може да се разработят растежни оценъчни стандарти, ръста, теглото, индекса на телесната маса. Последните разработвани са от преди 30 години.

Проучването " Да растем здрави " е по програма и на дирекциите по здравеопазване и образование към СО и МОН. Подробностите - в репортажа на Гергана Хрисчева в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47