До петък КЗК изпраща на премиера информация от проверката за картел на пазара на горива

Снимка: БГНЕС


Проверка за картел поиска премиерът Бойко Борисов от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), като припомни, че още в края на юни е препоръчал да бъде направен секторен анализ на цените на бензина и дизела.

Комисията е събрала вече информация, каза в предаването "Преди всички" говорителят на КЗК – Марио Гаврилов, но отказа да коментира, преди да е приключила окончателно работата по този секторен анализ:

Когато приключим, можем да направим извод дали има съмнения за картел на пазара на горивата, или няма такива съмнения. Едва след това да стартира производство по установяване на картел в този пазар, каза Гаврилов.

Той не се ангажира с краен срок за приключване на този анализ и направи сравнение с Германия:

В Германия – една доста уредена държава, един подобен анализ на пазара на горива отне около две години.

До петък КЗК ще изпрати на премиера и на правителството междинна информация:

На този етап все още не можем да дадем конкретен, ясен и окончателен отговор на въпроса, който беше поставен, подчерта отново Марио Гаврилов.

Андрей Делчев – изпълнителен директор на Българската петролна и газова асоциация, коментира в ефира на "Хоризонт", че КЗК ще излезе с извода за липса на картел:

През последните няколко години са правени два анализа на КЗК за наличие на картел в петролния сектор. И в двата случая КЗК установи не само, че няма картел, но и обратно – има остра конкуренция на пазара. А от тогава, от последната проверка, на пазара навлязоха нови големи играчи, така че аз наистина мисля, че КЗК ще излезе със сходен извод по отношение на липсата на картел, защото пазарът е много конкурентен в този бизнес, даже изключително конкурентен.

Андрей Делчев посочи, че проблемът с контрола на бензиностанциите е свързан с т. нар."ведомствени бензиностанции", които по думите му представляват над 30 процента от пазара на горива:

Само за сравнение, регистрираните търговски обекти за търговия с горива – бензиностанции, са някъде около 2600 – 2700. От тях членовете на Петролната и газова асоциация, т.е. големите вериги, притежават около 1500, останалите са независими. Ведомствените бензиностанции, само тези, които са регистрирани, защото МФ наскоро поиска да се регистрират, са над 6000. Според нас са над 15 000, т.е. – много от тях въобще не са регистрирани. По отношение на процента на този откровено сив сектор, според МФ, той е между 30 и 40 процента. Ние няма как да имаме по-точни данни от държавата.

Делчев изрази надежда, че този път правителството ще отиде докрай в мерките срещу ведомствените бензиностанции.

Цялото интервю на Таня Милушева с Марио Гаврилов и Андрей Делчев може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47