БЛС иска повече пари за извънболнична помощ

| обновено на 16.12.15 в 09:31
Д-р Венцислав Грозев
Снимка: БГНЕС
С 15-20 милиона лева да се увеличи финансирането на извънболничната помощ догодина, ще поиска Българският лекарски съюз при предстоящите преговори за новия рамков договор. Според лекарите това ще разтовари болничната система от наблюдение, най-вече на диспансеризираните пациенти.

И още един вариант ще се обсъжда по време на преговорите – възможността при три групи заболявания – сърдечно-съдовите, неврологичните и хирургичните, пациентите да се насочват към лечебни заведения за продължително лечение, като то се заплаща по 30 до 50 лева на ден за пациент.

Ще се предложи и извеждането на някои дейности при болничното лечение, каза за "Хоризонт" председателят на Лекарския съюз д-р Венцеслав Грозев:

Коментираме начина на преразпределение на този бюджет вътре в него, в рамките на тези 3 милиарда 204 хиляди лева и искам да подчертая, че и с решенията на събора, и с решенията на Управителния съвет, Българският лекарски съюз застава зад тази цифра. Разпределението вътре в нея, ако искаме действително да се осъществят идеите за реформа, която цели преди всичко подобряване на качеството на здравната услуга, но и до известна степен облекчаване натовареността на болниците. 

Ето тук ние предложихме и на министъра на здравеопазването, и на Надзора на Националната каса, това преразпределение да бъде извършено с известна натовареност във финансово отношение или по-скоро обезпеченост на извънболничната помощ в двете ѝ части – първичната и специализираната.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47