Предвидени са две нови клинични пътеки за радиохирургия

| обновено на 11.01.16 в 16:30
Снимка: БГНЕС
Засега Здравната каса поема лъчетерапията с новия линеен ускорител в Университетска болница "Свети Иван Рилски". Точните финансови разчети за стойностите по двете нови клинични пътеки, по които да се лекуват пациентите у нас, ще станат ясни в бъдещия Национален рамков договор.

Основните пациенти, които се лекуват, са с малки метастази в мозъка, тумори на нервната система, но и артерио-венозни малформации.

Петима души вече са преминали вече успешно лъчелечението в "Свети Иван Рилски".

Над 20 души са се записали от началото на годината за диагностика и евентуално лечение в Университетска болница.

Д-р Красимир Минкин, неврохирург в университетската болница, очаква клинични пътеки за новия високотехнологичен линеен ускорител да се поемат от Здравната каса:

Знаем, че имаме сключен договор. Колко ще бъде стойността на пътеката в бъдеще, тъй като става въпрос за изчисления, които са сложни, има се предвид амортизацията на апаратурата и разходите, свързана с работата на екипите, това още не се знае.

Господин Добрев е на 55 години от София, има рак на белия дроб. Той има пълно доверие на лекарите в болница "Свети Иван Рилски":

Поема го цялото лечение Здравната каса, което е изключителен напредък, голяма подкрепа. Представете си за хора с такъв нисък стандарт в България и досега това движение го правеха за Турция.

Д-р Илиана Колева, началник отдел "Лъчелечение" в "Свети Иван Рилски", обясни, че в бъдеще може да се разшири обхватът на лечението с линейния ускорител. Тя поясни как се подбират пациентите:

Те се включват тогава, когато на практика е доказано, че на този етап от лечението на пациента е необходимо провеждане на лъчетерапия, тоест преценява се кой е най-добрият метод на определен етап от лечение на заболяването.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47