Учители по география от цялата страна ще протестират пред Министерството на образованието утре. Причина за недоволството им е новата учебна програма за 5-и клас, която предвижда по-малко часове по предмета и повече и по-сложно учебно съдържание.
Некоректно е да се твърди, че предметът география е изместен на заден план. Няма такова противопоставяне на предмети и подреждане на първостепенни и второстепенни учебни предмети.
В новите учебни програми сме заложили изключително тежестта, освен на редуцирано учебно съдържание, на едни основополагащи очаквани резултати с цел придобиване на компетентности. Тук вече е и ролята на учителя – да не изисква от учениците да възпроизвеждат само знания, а да ги учи и на умения, смята Александър Трингов.
Няма механично и самоцелно прехвърляне на учебно съдържание, обясни от своя страна експертът по география в МОН Христина Маркова:
По отношение на учебната програма отпаднаха много понятия, бяха прецизирани очакваните резултати. Осигурихме възможност да се изучават голяма част от темите през континентите, отпаднаха понятия като „природни условия и ресурси“, които ще се изучават на много по-късен етап на средното образование.
По думите й целта е да се облекчат учениците в 5-и клас от гледна точка на сложната терминология, но пък да учат по-сложен материал от 7-и клас, адаптиран за тяхната възраст.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..