Българският отбор привлече вниманието в състезанието на ЕП за гимназисти

Снимка: www.euro-scola.com

Какво е да си депутат в Европейския парламент, да участваш в заседания, да защитаваш мнението си пред комисиите и да гласуваш по важни за целия Европейски съюз въпроси разбраха 24-ма ученици от русенската Математическа гимназия "Баба Тонка". Те са победители в регионалното състезание "Евроскола", организирано от Европейския парламент и затова имаха шанса лично да натискат бутоните "за" и "против" от депутатските банки в Страсбург.

В града се събраха 438 гимназисти, дошли от 25 европейски страни.

Програмата "Евроскола" има за цел да насърчава най-младите европейци да опознаят Европейския парламент, да се включат чрез симулирани заседания в работата му и дори да "гласуват" неговите резолюции. Чрез нея ученици от училища във всички страни-членки на Европейския съюз прекарват 1 ден в Европейския парламент в Страсбург, където участват в симулация на неговата работа.

В началото всички национални отбори имаха по минута, за да представят страната и училището си.

Учениците от русенската Математическа гимназияНашата гимназия има повече от 140-годишна история и имаме изключителни постижения в областта на физиката, астрономията, математиката, лингвистиката, дебатите и дори философията, представи училището си Стелиян Гаджев от русенската Математическа гимназия. Самият той е шампион по астрономия.

След това участниците в "Евроскола" бяха разделени на тематични отбори, за да представят заедно своите решения по социални, икономически, философски и политически въпроси. Последва дискусия, в която аргументите на младите хора от България, Гърция и Кипър се отличиха със своята категоричност. Това принуди водещият да заяви:

Няма да приемат повече въпроси от кипърци, гърции и българи.

Когато той ни забрани да задаваме въпроси, никой друг не задаваше въпроси, което е показателно за нашата гледна точка. Ние не сме против Европейския съюз, подкрепяме институциите, но в този случай, на това състезание, явно не очакваха толкова дълбоки разсъждения, толкова сериозно засегнати въпроси, на които да отговорят по правилния начин, споделя ученичка от българския отбор.

За едни това бе проява на дискриминация, а за други просто добро владеене на дискусията. Споровете продължиха и извън залата.

Само за един ден на депутатските банки в Страсбург гимназистите показаха, че са ангажирани граждани на Европейския съюз. А защо и един ден да не влязат в същата зала, като на работното си място. Напълно възможно е, тъй като дори нивото им на английски език значително надхвърля възможностите на някои от настоящите ни представители там.

Подробностите чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47