Кр. Величкова: Скандалите във Фонда за лечение на деца влияят на отношенията с чуждите клиники

Родители: Впечатленията ни са коренно противоположни на тиражираното в публичното пространство за злоупотреби

Снимка: cfld-bg.com

Фондът за лечение на деца в чужбина се събира днес на поредното си заседание. С очакване за отговори на 7 конкретни въпроса започна специална подписка. Идеята е те да бъдат изпратени до премиера, главния прокурор и министъра на вътрешните работи. Те са свързани с първопричината за акцията в Център „Фонд за лечение на деца“.


Христо Попов е баща на момче, което е било трансплантирано през 2012-а в Италия. В предаването „Преди всички“ той сподели, че това, което не се чува през последната една седмица, е какви са впечатленията на хората, които са работили с Фонда и са били зависими от неговата дейност:

Нашите впечатления са коренно противоположни на това, което се тиражира в публичното пространство за злоупотреби, за искане на подкупи и т.н. Трябва да заявя, че не сме имали връзки, не сме познавали никой във Фонда, не са ни искали подкупи и въпреки това, нещата бяха свършени бързо и професионално, разказа Христо Попов.

Подобен е и друг казус. За него разказа Павлина Петрова – роднина на момиченце, което не е успяло да дочака лечението си, въпреки помощта от Фонда за лечение на деца в чужбина. След неуспешна трансплантация в България детето е било изпратено бързо за Англия:

За съжаление детето тръгна много увредено от тук и изходът беше фатален. Бяхме изключително впечатлени от начина, по който бяхме обслужени. Документите бяха задействани веднага от служителите във Фонда, но усещането беше, че нещата се бавят тук, от лекуващите лекари.

Красимира ВеличковаСпоред Красимира Величкова, която е член на Обществения съвет към Фонда за лечение на деца, тогава, когато с отделните клиники има създадени добри партньорски взаимоотношения, те са готови да реагират, но спрямо собствените си възможности. Тя даде пример със случая на малкия Делян, който чака за лечение в Германия:

Случаят на Делян е доста комплициран и самата клиника в Тюбинген - за тях е трудно да организират екип, който да оперира детето. Именно затова те са препоръчали да се направи химиотерапия в България, така че туморът да не расте и в първия възможен момент да се оперира.

Имало е случаи, в които чуждите клиники са реагирали светкавично, в рамките на часове, имало е и случаи, в които се налагат многократни телефонни обаждания и комуникация по мейл, докато те решат да приемат наши деца, допълни Величкова.

Според нея скандалите около Фонда за лечение на деца поставят под риск взаимоотношенията с чуждите клиники:

Така, както престижът на Фонда беше тотално унищожен от този скандал, така и чуждите клиники не биха искали да бъдат замесени в отношения с институции, свързани със скандали.

Красимира Величкова каза още, че се очаква на днешното заседание на Фонда да продължат с разглеждането на отделните случаи на деца, които се нуждаят от лечение.

Всичко по темата можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47