Най-старият плевенски храм - поглед отвътре

За по-добра акустика в стените, сводовете и арките на "Св. Николай" са вградени над 400 глинени гърнета

Най-старият храм в Плевен - "Св. Николай", единственият местен паметник от Възраждането с национално значение, който е под закрилата на ЮНЕСКО, пази в историческата си памет множество любопитни детайли. На мястото на днешната църква през 12 век дубровнишките търговци, които често посещавали Плевен, построили малък параклис, а към края на 14-и век той бил неколкократно опожаряван. По-късно със султански ферман плевенчани получават зелена светлина за възстановяването на храма.

За по-добра акустика в стените, сводовете и арките са вградени 462 глинени гърнета, а иконостасът е изработван в продължение на десет години от тревненски и дебърски майстори. Особеност на храма е, че камбанарията му е обособена в отделен корпус. Някои историци смятат, че именно в този храм Васил Левски е основал първия за страната революционен комитет.

Повече за историята и днешния ден на храма - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47