И. Алексиева: Има съществени разлики в изборната администрация на Великобритания и на България

Ивилина Алексиева – председател на ЦИК
Снимка: БГНЕС

Системата във Великобритания е доста различна от тази в България при провеждането на избори и референдуми, каза в "Преди всички" Ивилина Алексиева – председател на ЦИК, споделяйки опита си, който е получила при визитата си по време на референдума за членството на Великобритания в ЕС. Представители на ЦИК бяха наблюдатели по време на референдума. Алексиева посочи:

Ако в България резултатът се брои на ниво СИК, то в Англия преброяването се извършва в регионални преброителни офиси. Поради тази причина работата на СИК е облекчена. Основната тежест по преброяването се поема от тези регионални преброителни центрове. В Англия се водят регистри на базата на активно регистриране на населението за гласуване. До преди пет години тази активна регистрация е била по домакинства, а след това се прави реформа по линия на индивидуална регистрация.

Според Алексиева има съществени разлики и в изборната администрация между тази във Великобритания и България:

Изборната администрация, в частта си Избирателна комисия, има доста по-малко ангажименти, отколкото ЦИК на република България. Ако за референдум те бяха повече, то по отношение на изборите тази Централна избирателна комисия не управлява процеса. Тя единствено издава методически указания, обучителни материали, извършва анализи и чертае перспективи и стратегии за развитие, които включват и предложения до парламента за това как да бъде подобрено изборното законодателство. Практическата част се извършва от техните регионални преброители. С оглед мажоритарната система страната е разделена на отделни области, при които се избира един народен представител. Същото разделение на страната се използва и при организирането и възпроизвеждането на референдума, а именно 382 района, които се включват в 11 региона, в които се обобщават резултатите.

Алексиева коментира още въпроса с промените в Изборния кодекс у нас:

Голяма част от промените в Изборния кодекс отразяват препоръки, които ЦИК е отправила към НС, с цел улеснение и облекчение на изборния процес. Другата част от промените са свързани с възлагане на нови функции на ЦИК, което е предизвикателство и ЦИК вече предприема необходимите мерки.

Още по темата – в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47