52% от хората са гласували за Ердоган и начинът за смяна на правителството е през избори. Турското общество е много поляризирано и бе подценен фактът, че той много добре владее подкрепящите го народни маси, обясни Велев. Военните не успяха, защото армията е отслабена след разкрития преди години заговор и подмяната на много висши офицери, а от друга страна военните от втория ешелон, участвали в преврата, са надценили собствените си възможности, подчерта Велев и добави, че е трудно да се прецени дали те са били неподготвени и са смятали, че ще получат подкрепата на населението в хода на операцията. Не цялата армия участва във военния преврат, подценени са и силите за сигурност в Турция, които владеят голяма част от ситуацията в страната, каза още той, като акцентира и върху военните действия на изток срещу кюрдите, които изтощават турската армия.
Пълзящата ислямизация на Турция не бива да се подценява, заяви още бившият ни консул в Истанбул и нарече въпросът за смъртното наказание много важен за Турция по пътя към Европа и европейските ценности. Ако Ердоган предозира реакцията си на преврата ще се получи втвърдяване на позициите на ЕС към Анкара, прогнозира Велев, като допълни, че Ердоган не може да си позволи такова захлаждане на отношенията с Европа и САЩ.
Генералът от резерва и настоящ военен експерт Съби Събев потърси причините за развоя на събитията в Турция като неправилна оценка и неправилно съотношение на силите, за да стартира събитие като военен преврат. Събев изтъкна, че за разлика от минали случаи на преврати при този няма масовост и единност в намеренията. Като недостатък на операцията той оцени факта, че не е било привлечено висшето военно ръководство, а координацията не е била добра. Сериозно е била подценена вероятността за обществен отпор и мобилизация на поддръжниците на президента Ердоган, не са били овладени и медиите, очерта картината Съби Събев. Според него настоящите репресии срещу военните са доста силни и неприемливи и той не изключи вторична реакция на армията и нов опит за преврат, ако бъде премината една граница. Дългосрочната печеливша стратегия е да се запази стабилността в Турция, заключи експертът.
Случващото се в Турция касае не просто България като съседна държава, но и нашата сигурност в различни аспекти. За нас ставащото в Турция е от особен интерес. Това гласи прочитът на Георги Кръстев, секретар на Съвета по сигурността към Министерския съвет, който определи случилото се в Турция като неуспешен опит за преврат, може да се каже и метеж. Всички опити за преврати в демократични държави след 1980 година са неуспешни, отбеляза още Кръстев и припомни руския пуч от началото на 90-те години. По думите му демократичният рефлекс вече е различен и хората очакват да бъдат информирани:
Когато има една легитимна демократична власт и демократични очаквания на хората, да се мисли, че някой ще излезе с въоръжени сили, без каквато и да е легитимност и да каже, че ще донесе демокрацията и ще спаси народа от нещо, това няма как да се възприеме.
Терористичните атаките срещу турската армия също повишават напрежението вътре в нея, смята още Георги Кръстев.
Реджеп Ердоган организира пълзящ преврат през последните десетилетия, като последователно и системно разгражда кемалистката република, тече ислямистка реставрация на Османската империя. Това заяви евродепутатът Ангел Джамбазки, като допълни, че този „преврат“ се осъществява изключително успешно от президента Ердоган. Джамбазки обясни закъснялата реакция на европейските и световни лидери изчакване да видят кой е по-силен и отбеляза, че Ердоган ще използва опита за преврат от нощта срещу събота, за да си разчисти сметките в армията:
Това е фасадна, овладяна демокрация. В Турция не може да се говори за демокрация, когато се затварят и превземат вестници, а журналисти се вкарват в затвора. Турската държава води гражданска война на собствената си територия, което е тема табу за световните медии – това се нарича лицемерие.
Всички мнения чуйте в звуковите файл.Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..