ЦИК започва регистрацията за президентските избори и референдума

| обновено на 12.09.16 в 08:29
Снимка: БГНЕС

Централната избирателна комисия започна приема на документите за регистрация на партии, коалиции и инициативни комитети, които ще участват в насрочените за 6-и ноември избори за президент и вицепрезидент и в националния референдум. Документи ще се приемат всеки ден от 9.00 часа до 17.00 часа в сградата на Народното събрание на площад "Княз Александър". От партиите и коалициите се изисква депозит от 2 500 лв. и най-малко 2 500 подписа, а от инициативните комитети, в които трябва да участват поне 21 души - 100 лв. Крайният срок за регистрация на партиите и коалициите е 21 септември, а на инициативните комитети - 26 септември.

ЦИК започва с регистрацията на партии, коалиции, инициативни комитети, които ще издигнат кандидати за президент и вицепрезидент, а самите двойки ще се регистрират по-късно - в периода от 19-и септември до 17.00 часа на 4-ти октомври. За участие в информационно-разяснителната кампания в подкрепа на въпросите на националния референдум или на алтернативна позиция в ЦИК могат да се регистрират инициативни комитети, партии, коалиции. Те трябва да посочат позиция в подкрепа или алтернативна позиция по всеки един от трите въпроса, с кратко, точно, ясно описание на всяка една от тях. Въпросите на референдума  - Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство от два тура?; Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?; Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалиции да бъде 1 лв. за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?

И в двата избора се изискват подписки. Всеки гласоподавател може да участва само в един списък на инициативен комитет, партия или коалиция. 

Говорителят на ЦИК Алекандър Андреев обясни по повод въвеждането на графа „Не подкрепям никого“, че не очаква квадратчето да създаде проблем: 

Дадена е възможността на избирателя да не подкрепи нито една от кандидатурите, издигнати от участниците в изборния процес. Сама по себе си е действителна бюлетината, действителен е гласът, но де факто не се отчита по отношение на резултатите. Тя ще влиза в общата избирателна активност.

Според Андреев опцията не бива да се отъждествява с протестен вот. В началото на дебатите по Изборния кодекс от АБВ огласиха своя позиция, че въвеждането на тази възможност крие опасност при разпределянето на мандатите да се възроди двуполюсния модел на управление с партия балансьор. След това стана ясно, че квадратчето „Не гласувам за никого“ няма да се отчита  в полза на големите партии за сметка на малките. 

Детайли по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47