Ще ви дадем едно дете с увреждане и с тези 930 лева, които ни се дават, бъдете майка, издържайте се, ходете на лекар, купувайте лекарства и живейте в "Надежда" на шестия етаж, без да имате рампа и достъп до каквато и да било достъпна и съпътстваща среда – заяви една от протестиращите майки.
Кръстана Кълвачева, председател на сдружение на майки на деца с увреждания от Пазарджик, разказа:
Моят син е на 13 години и страда от аутизъм. За аутизма нещата в България са почти нищо и никъде, никъде не сме видели помощ от някого. Ние сме със 100-процентов ТЕЛК психично увреждане, но реално като терапии и работа нямаме подкрепа отникъде. Семействата сами се спасяват поединично – чужбина, фондации, ходене по мъките, благотворителни концерти и в края на краищата нещата са пак на същото място.
В отговор на исканията социалният министър Зорница Русинова анонсира законодателни промени:
Реформата, която стартираме от сега, е с промени в Закона за семейните помощи за деца. За първи път наистина да има разлика между това дали е над 90 процента степента на увреждане, под 50% или над 70%. Другите стъпки, които предприемаме, са да можем наистина да осигурим възможности за достъпна среда на хора с увреждания, съвместно с министър Москов да стартираме реформата в трудовата и медицинската експертиза. Целта на тази реформа не е да отнеме правата на хората, а наистина средствата, които се насочват, да бъдат реално насочени към нуждите на всеки един човек.
Министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова и депутати от ГЕРБ излязоха пред сградата на Народното събрание, за да разговарят с протестиращите родители на деца и възрастни с увреждания. Скандирания "Оставка" не позволиха на държавните..
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..