Д-р Пенчо Пенчев, БЧК: При измръзване затоплянето да става във вода до 40° С, за да не се стигне до изгаряне

Носете топли дрехи, които да не ви стягат, съветва специалистът по първа помощ

Д-р Пенчо Пенчев
Снимка: Личен архив
Д-р Пенчо Пенчев е експерт в дирекция "Социално-здравна политика“ в БЧК. Обучава по първа помощ учители, водачи на МПС, пътни полицаи и други „групи от населението“. В "Часът на здравето" с него говорим за въздействието на студа върху човешкия организъм, как да се пазим от измръзване и как да помогнем на човек, който е пострадал от минусовите температури и зимния вятър.

Нормално е да има минусови температури през януари. Хората не бива да омаловажават опасностите, които крие зимата, особено когато им се налагат преходи на открито, подчертава д-р Пенчев. - Студът свива кръвоносните съдове, това е нормална физиологична реакция на организма. Дори с 2 градуса да се промени телесната температура, могат да настъпят необратими патологични изменения.
Шапката, ръкавиците и топлите дрехи са задължителни и е важно те да не стягат, за да не пречат на кръвообращението. Обувките трябва да са свободни, а чорапите – по-дебели.
Алкохолът създава измамно чувство за топлина и не бива да се осланяме на него.

Пораженията от студа могат да бъдат:

- измръзване на отделни части от тялото;

Засяга пръстите на крайниците, кожата, откритите части на лицето. В такива случаи по възможност засегнатите части е добре да се потопят за 15-20 мин. в топла (но не гореща!) вода – с температура между 37-40 градуса.
Децата обичат снега, но още не могат сами да се пазят от студаЗагряването на треперещия може да стане пасивно – с одеяло.
Възможен е прием на горещи напитки – чай, кафе…
Ако вече са се появили мехури по кожата, те не трябва да се пукат и изрязват. Ако се налага – това е добре да се направи в лекарския (хирургичния) кабинет. Категорично да не се прибягва до нестероидни средства, по-скоро - ревулзивни и затоплящи.

- преохлаждане на целия организъм;

Треперенето е нормална реакция, с която организмът компенсира охлаждането. Ако излагането на ниски температури продължи, треперенето спира – тогава студовите поражения може да са по-сериозни и опасни. Възможно е настъпване на чувство на изтощение и обърканост в координацията, човек става сънлив…
В този случай загряването трябва да е „активно“ – с електрическо одеяло, с грейка, с шише гореща вода…, но много внимателно, за да не предизвикаме изгаряне.
На нетреперещия човек е по-добре временно да не му се дава ядене и пиене.

Чуйте целия разговор и всички съвети на д-р Пенчо Пенчев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!