Понятието пролетната умора се употребява често, но дори и специалистите се затрудняват да го дефинират – дали е просто състояние – „на тялото и духа“, дали е афективно разстройство, игра на хормоните, или… все пак болест, за която е трудно да се предпише лечение.
Обикновено се появява и трае от средата на март до средата или до края на април. Оплакванията са: общо неразположение, сънливост, чувство за изтощение, тежест в крайниците, замайване, раздразнителност, главоболие, намалена концентрация, често прозяване, дори храносмилателни смущения и други.
За пролетната умора, за връзката на продължителността на деня и нивата на мелатонин (и как те се отразяват за справянето със стреса); за съпротивлението на организма след зимния забавен метаболизъм да премине към по-активен цикъл; за противодействието с хранене, движение, разходки на слънце и въздух, за ролята на т.нар. адаптогени (като жен-шен например), както и водните процедури като масажи разяснява д-р Цветелина Великова. Тя работи в Медико-диагностичната лаборатория по клинична имунология към УМБАЛ „Св. Иван Рилски” и е асистент в Медицинския университет в София.
Чуйте разговора с нея.
А ако сте сред хората, които усещат подобни признаци, но тези оплаквания продължат след края на април, д-р Великова съветва да се обърнете към личния лекар или специалист, защото симптомите може да се дължат не на пролетна умора, а на конкретно заболяване.
Въпреки че седмицата започна с валежи, включително и на сняг, пролетта е налице и това накара музикалните редактори да припомнят един истински хит, който се оказва на повече от 30 години. "Пролетна умора" е по музика на Стефан Димитров и текст на..