В коментар за предстоящото увеличение на цената на природния газ, енергийният експерт Васко Начев обясни пред "Хоризонт", че ценовият скок при синьото гориво у нас се определя от по-високите цени на нефтените деривати на световните пазари:
Колкото и да е неприятно, цената на природния газ трябва да бъде повишена от следващия месец, и това се налага не защото е нечий каприз или защото изборите вече минаха, а единствено поради причината, че цената на природния газ се определя през нефтения индекс или казано иначе - зависи от осреднената цена на петрола за тримесечен период, връщайки се обаче девет месеца назад, посочи Начев като допълни:
Ако погледнем графиката с цената на нефта преди девет месеца, веднага се вижда, че поскъпването тогава е между 12 -13 долара за барел. Въпросът е обаче какво налага поскъпването да е с такива проценти, след като иск за повишаване цената на доставката на природен газ от "Газпром" е 13 процента, а "Булгаргаз" иска 30 процента.
Експертът обясни още, че при ценообразуването КЕВР и "Булгаргаз" използват различни счетоводни техники за прехвърляне на разходи с цел буферирането срещу резки скокове или спадове на цените. Такъв подход не е съвършен, допълни Начев. Той посочи още, че според него, ако е имало резерви, за да не се стигне до такова драстично поскъпване сега, КЕВР би ги използвала. Васко Начев припомни също, че през януари комисията е разрешила повишение на цената на на синьото гориво само с 5 на сто, като още тогава е било ясно, че поскъпването, изчислено спрямо цената на петрола, е трябвало да е 13-15 процента. Отлагането е направено заради социалният ефект от скок на цените в средата на отоплителния сезон.
Във връзка с коментарите от страна на различни браншови организации, че се очаква значително поскъпване на различни стоки и услуги, като следствие от новата, по-висока цена на газа, Васко Начев изтъкна, че тези предупреждения са в голяма степен неоправдани:
Много спекулации има в тази посока. Виждате как всички браншови организации влизат и казват едва ли не, че те от утре ще фалират, и че трябва много да вдигнат цените - това изобщо не е вярно и не бива така да се увличаме в техният тип говорене, защото ако си спомняте миналата, дори 2015-а година, серия поред тримесечия имаше намаление на цената на газа, тогава нито една браншова организация не излезе и не каза: "Ние ще намалим цените на нашите продукти, защото падна цената на газа". Така, че аз силно се надявам, въпреки тези спекулативни изявления, че пазарът е този, който ще постави на място съответните продукти, които така или иначе - кои пряко, кои косвено, зависят от цената на газа.
Експертът коментира още:
Така нужната промяна в политиката при доставките на природния газ, засега чрез единствен доставчик "Газпром", може да стане не на фона на някакви "енергийни шлемове" или други енергийни инвестиционни амбиции на някой, а на фона на обективни промени на европейския пазар на природен газ, изтъкна експертът като подчерта:
Това трябва да е урокът за нашите политици - ниски цени не се постигат с политически договорки, а с осигуряване на реална конкуренция, диверсификация, либерализация на националния пазар.
Цялото интервю слушайте от звуковия файл.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..