Виртуалните пари – свобода и рискове

БНР Новини
Снимка: pexels.com

Трудно може да се забрави началото на икономическата криза от 2008-а година, оценявана по своите глобални последици като най-тежката след Втората световна война и сравнявана с Голямата депресия от първата половина на ХХ век, но макар че появата на първите дигитални пари – биткойните, беше пак около 2008-а, в самото начало като че ли този факт остана в периферията на вниманието на финансистите. Оттогава до днес нещата се промениха. Родиха се много въпроси, които търсят категоричен отговор.
Превръща ли се технологията „блокчейн“ от която се възползват всички криптовалути в заплаха за сигурността на Интернет и глобалната банкова система или става дума единствено за спекулативни финансови пирамиди? Защо създателят на биткойните, който дълго време се криеше зад японския псевдоним Сатоши Накамото и бе номиниран за Нобелова премия за икономика, реши да се разконспирира? Ще изместят ли в един момент криптовалутите от второ поколение като рипъл, литкойн, монеро и особено етериум не само най-разпространената в момента виртуална валута, но и добре познатитите ни днес реални пари?
В търсене на отговорите разчитаме на математика проф. Николай Витанов.
• 360 градуса: Владислав Драмалиев, председател на фондация „Битхоуп“, решила да подкрепи с биткойни екологичната кампания на Българското дружество за защита на египетския лешояд.
• Психология на всекидневието: психотерапевтът Манол Манолов за феномена, известен като „дигитална амнезия“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!