Тайните на лукса в Аполония Магна (Велика) – по предримския път на някогашен Созопол ни води доц. д-р Кръстина Панайотова

БНР Новини
Доц. д-р Кръстина Панайотова
Снимка: Кирчо Стоичков

Този прекрасен град на морето е непрекъсната изненада за археолозите, както и летовниците. Но за археолозите лято в Созопол е равнозначно на многократна жега: от температурите навън, от количеството работа и усърдието, с което се „гмуркат“ в земните недра, от очакването за поредни находки и последващата писмена работа, в която ще ги отразят!
Летовниците и екскурзиантите в Созопол винаги се възхищават на техния огромен сизифовски труд. И… продължават своите лежерни разходки за сладолед или нещо разхладително из крайморския град. Мислят как да си направят по-интересна ваканцията. Ходят на плаж, обикалят улички, музеи, галерии, правят снимки и най-вече селфи сеанси… Два типа обикновени хора в необикновената лятна жега! Всеки – със своята гледна точка към лятото.
Време е да променим представите за „обикновените“ обикновени, казват археолозите. Тъкмо обикновените хора в хилядолетията са авторите на лукса, от който после заблестяват очите ни в музеите. Не вождове, владетели и царе хващат инструментите и сътворяват чудеса от великолепни сгради, изящни вещи, впечатляваща украса. Тръгваме заедно с археолога доц. д-р Кръстина Панайотова по предримския път на някогашен Созопол, за да научим още тайни за древното ни минало и за хората, обитавали тези земи.





Обект „Селищна структура и некропол от територията на Аполония Понтика“ в м. Месарите от землището на град Созопол (средата на V – средата на III в. пр. Хр.)         Снимка: личен архив Кръстина ПанайотоваОбект „Храмов комплекс на остров Св. Кирик“ – град Созопол. Вкопано съоръжение (V в. пр. Хр.)    Снимка: личен архив Кръстина Панайотова















Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!