Храмът е действащ, но е на път да се стовари върху главите на богомолците:
Отвън е опаянтена цялата, вътре е с мрежа. От купола като падне нещо, пада на мрежата. Падали са парчета върху покойниците. Камбанарията, ако мъничко тръсне, тя ще стигне до къщите. Тя е вече олющена, трева има изникнала горе до кръста чак - разказват жители на селото.
Хората от село Добри дял започват да си строят църква още през робството, но съграденото през деня бивало разрушено от турците нощем. Тогава тримата първенци на селото се предрешват на косачи и тръгват пеша през 1853 година към Цариград да измолят от султана ферман, за да си съградят църква. Получават го и храмът е построен и осветен през 1858 година. Дават му името "Успение на Пресвета Богородица“.
От тогава до днес в църквата не е спирано да се служи, но Стражишкото земетресение от 1986 година нанася сериозни поражения и почти разрушава храма. Поставена е конструкция от релси, която да спира строежа от раздуване, разказва кметът на Добри дял Стоян Стоянов.
След укрепителните работи през 1986 година е имало частичен ремонт и на камбанарията през 1994 година. Преди няколко години е сменен подът на храма с теракота, но куполът и течащият покрив са основният проблем.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..