Международният трибунал за военните престъпления в Бивша Югославия произнесе през седмицата последната си присъда.
След месец съдът в Хага официално ще приключи 24-годишната си работа.
Дейността на съда беше насочена към това да изслуша и издаде присъди на извършителите на престъпления, станали по време на едни от най-тежките конфликти на територията на Балканите.
Изпълни ли мисията си трибуналът в Хага и с какво той остава в историята?
Ивайло Василев, дългогодишен кореспондент на БНР в Сърбия и познавач на процесите на Балканите, коментира темата в предаването "Събота 150".
Има неща, които не могат да се решат от трибунал. Един съд се създава, за да въздаде правосъдие. В случая с Хага става дума за това да накаже виновните за престъпленията. Става дума за 100 000 избити и над 2 млн прокудени. Имаше 161 души, които бяха подсъдими. Бяха осъдени 82-ма от тях. Работата на съда обаче не е да носи помирение, отбеляза Василев.
Хората в региона не са доволни. До края всички защитаваха подсъдимите, които принадлежат към тяхната религиозна и етническа общност, подчерта журналистът.
Цялото интервю на Георги Марков с Ивайло Василев чуйте в звуковия файл.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..