Каква е приликата между Варна и Нигерия, как се пътува с котка и защо сърцето на Любка Качакова е останало в Бирма

БНР Новини
3
Хиляди храмове са разпръснати в долината около Баган, Бирма
Снимка: Магдалена Гигова

Ако искате да се стоплите - избрали сте правилната честота! Тази на радиопредаването „Покана за пътуване”, което ви предразполага към сгряващ разговор на два континента – Азия и Африка. Останалите теми са нашенски, но подправени със здравословна доза чешитлък.
Ако нейде из Родопите сте видели 92-годишна дама да разхожда искрящобяла котка на каишка, спокойно! Не сте прекалили с местната скоросмъртница. И бабата, и писаната са си съвсем истински. Техен разводач из цяла България е Данаил Нешев, а профилът на Хайди Любопиткова във Фейсбук има над 4500 приятели и близо 2000 последователи – котката е истинска интернет сензация. И неуморен пътешественик. От Данаил ще научим за предпочитаните й маршрути.

Белоснежната Хайди Любопиткова надникна и в БНР Следващата посока в „Покана за пътуване” е към Африка, но по… българска следа. В рубриката „50 места от българската история отвъд България” Теодор Борисов разкрива каква е връзката между Варна и Лагос и защо Националният театър на Нигерия е копие на Двореца на културата и спорта във Варна.
На 13 януари в София се стича елитът на ММА бойците, а организаторът на събитието, за което се говори в световен мащаб - Георги Анадолов, който от 16 години живее в Англия, по традиция озвучава битките с фолклорни мотиви. Той признава, че се надява младите любители на гладиаторските двубои да се заразят от родолюбие чрез народната музика, която звучи на арената.
Отново рязка смяна на посоката – от българските билки и юначни мъжаги към най-миролюбивите хора на света – бирманците. Бившият заместник-министър на екологията Любка Качакова е неспасяема пътешественичка, но признава, че сърцето й е останало в Мианмар. Далечната и непозната азиатска държава, където ти благодарят, че си приел подаръка, който са ти поднесли и въпреки съкрушаващата бедност са вечно усмихнати и искрено щастливи.
В Бирма богатите всеки ден хапват по едно тъничко листче варак от 22-каратово злато, като профилактика против проблеми със сърцето, жените изпадат в сдържан, но неистов възторг ако им подариш червило или парфюм и смятат за висша мода да омотаят главата си с най-обикновен хавлиен пешкир. В страната няма никаква промишленост и всяко изделие направено от машина, а не на ръка е истинско съкровище.
При броденето из Мианмар можете да хапнете туршия от чай и салата от франджипани, да видите 10 хиляди златни Буди в пещерата Пиндая и да посетите жените-жирафи от племето Падонг на езерото Инле, които удължават шиите си с метални пръстени за красота.

Още приключения и пътешествия – на страницата на „Покана за пътуване във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия