Промяната в правилата е свързана със законово изменение, с което всички производители с мощност над 5 мегавата се задължават да продават тока си през борсата. Очакванията са търгуваните количества да се увеличат до пет пъти, посочи Константин Константинов:
Борсовият оператор реагира бързо и изменя своите правила, защото очакваме отражението от прилагането на закона именно да рефлектираме вече върху тази платформа и обемите количества електрическа енергия, които се търгуват през нея, да се увеличат многократно.
В момента на енергийната борса се извършват продажби чрез дългосрочни договори и за ден напред. Най-късно през февруари на борсата ще започне и реалната търговия с ток, в рамките на деня:
Ще започнем регистрационен процес на реални търговски участници, а и в зависимост от активността им, ще започнем тестове с тях, което ще отнеме няколко седмици. Надявам се, в края на януари или февруари да сме в състояние наистина да кажем, че тази платформа работи и реално стават сделки на нея. Тя ще помогне най-вече на търговските участници да оптимизират графиците за доставка, така че да избегнат някакви големи дисбаланси, било то като излишък, било то като недостиг. Най-вече мисля, че ще помогне на производителите от възобновяеми енергийни източници - каза изпълнителният директор на Българската независима енергийна борса Константин Константинов.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Юлияна Корнажева.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..