МОН разпределя допълнителни пари за училищата по новосъздадения регионален коефициент

Снимка: БГНЕС

Министърът на образованието Красимир Вълчев и екипът му представиха промените в наредбата за финансиране за институциите, според които училищата ще получават средства по нов модел. 

Министерството на образованието ще разпределя допълнителни пари за училищата по новосъздадения регионален коефициент. Той ще зависи от отдалечеността на учебното заведение от най-големите градове с население над 100 хиляди души, от общинския център и от големината на самата община.

Основно предизвикателство пред министерството е да привлича млади хора да работят в малките населени места, каза министър Вълчев:

Колкото по-малка и по-отдалечена е една община, толкова по-ниска е склонността на младите хора да работят и преподават в нея. В близката периферия на големите градове е по-лесно да се осигури системата с педагогически специалисти заради това, че те могат да живеят в града и да пътуват, но те могат да пътуват ежедневно на разумно разстояние - 20, 30, 40 километра.   

Общините, които попадат в така наречените региони с целенасочено въздействие, ще получават при равни други условия повече средства:

В Северозападна България, Родопите, Странджа, Сакар и граничните райони - Брегово, Кула, почти всички общини във Видинска област, Ивайловград, Маджарово, Болярово.

Допълнително ще се финансират училищата и детските градини, в които има повече деца от уязвимите групи. Те ще могат да формират и маломерни паралелки.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Александра Михайлова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47