"Защото истината се състои в това, че никъде по света такива големи енергийни проекти не се осъществяват без участието в една или друга форма на държавата", заяви Кирил Комаров и добави:
"България активно участва в този проект, защото беше поръчано, произведено, заплатено оборудване, което сега принадлежи на БЕХ. Сигурен съм, че българското правителство ще вземе мъдро решение за това как да бъде осъществен този проект. Ние сме готови да окажем подкрепа на българското правителство за осъществяването на проекта".
От своя страна енергийният министър Теменужка Петкова посочи, че процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене" трябва да бъде обявена до края на годината:
"Беше направен подробен анализ от страна на БАН, в който са разгледани всички възможности във връзка с реализацията на проекта АЕЦ "Белене" - разработени са различни сценарии. Разполагаме и с тези варианти, и с тези анализи, и с тази експертиза. При взимането на решение, разбира се, ще се позовем и на тези възможни варианти и сценарии, които са разработени там. Нека на първо място изпълним решението на парламента - до края на октомври да сме готови с процедурата за избор на стратегически инвеститор и с възможната структура на проекта, до края на годината да бъде даден старт на тази процедура и да видим дали този инвеститорски интерес, който до този момент беше заявен, ще бъде препотвърден с реално участие в проекта".
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..