Напрежението между Турция и САЩ беляза седмицата

Снимка: БГНЕС


Напрежението между Турция и САЩ, довело до срив на турската лира, е водеща международна тема на седмицата. 
Турската лира се срина до рекордно ниски нива спрямо американския долар - 7 лири и 24 куруша, след като американският президент Доналд Тръмп удвои митата върху вноса на стомана от Турция. Стъпката е в отговор на отказа на Анкара да освободи протестантския пастор Андрю Брансън, когото арестува по обвинение в подпомагане на тероризма. Турският президент Реджеп Ердоган видя "валутен заговор" от страна на САЩ, който по думите му забива нож в гърба на съюзника си. От своя страна президентът Доналд Тръмп обвини Анкара, че от години използва Вашингтон за свои цели. 

Сърбия и Косово дадоха заявки за възможни двустранни компромиси. В интервю за агенция Ройтерс президентът на Косово Хашим Тачи предложи размяна на територии. А пред сръбската радиотелевизионна компания РТС президентът на Сърбия Александър Вучич даде знак, че е готов на компромис за границите. "Време е да бъдем умни и да мислим за бъдещето", заяви Вучич. 

В северозападния италиански град Генуа висок виадукт се срути, повличайки от над 40 метра височина коли и камиони. Загиналите и ранените хора са десетки, като търсенето на хора под бетонните отломки продължава. Гледката в района е като след силно земетресение. Дали мостът е бил твърде стар, дали изобщо е построен както трябва или пък е рухнал заради това, че е ремонтиран при дъжд и гръмотевици - остава предмет на ожесточени спорове и публични обвинения в Италия след трагедията. 

Кои бяха водещи международни новини тази седмица - чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47