Стойчо Кацаров: Пушенето да се забрани и в игралните зали, регистър на психично болните ще откаже много хора от лечение

Общественото обсъждане на Проектозакона за изменение и допълнение на Закона за здравето продължава до 5 септември

Д-р Стойчо Кацаров
Снимка: БГНЕС

Най-съществените промени, които целят предложените изменения и допълнения в Закона за здравето, са свързани с разширяването на правомощията на Изпълнителна агенция Медицински одит (ИАМО), повишаването на санкциите за длъжностни и юридически лица, които не спазват предписанията и правата на пациентите; затягане на контрола относно тютюнопушенето на обществени места, (включително и с наргилета), както и евентуално изграждане на регистър на психично болните в Националния център по обществено здраве и анализи. 

Това коментира в ефира на Радио София д-р Стойчо Кацаров - председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ), по отношение на проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето, чието обществено обсъждане продължава до 5 септември

"При избора на новия управител на НЗОК (д-р Дечо Дечев - бел.а.) той защити в концепцията си идеята ИАМО да премине към касата като контролен орган. Явно по тази точка има разминаване с позицията на Министерството на здравеопазването, защото проектозаконът не предвижда подобно нещо.

Разширяването на правомощия и увеличаването на санкции обаче не водят от самосебе си до положителни резултати. Трябва да се промени отговорността ни като хора. Нужно е самият потребител (пациент) да е овластен да подава сигнали и жалби, иначе контролът не може да бъде ефективен.

Адмирирам изцяло мерките за ограничаване на тютюнопушенето на обществени места. Наргилетата също вредят на здравето.
Вече се дава възможност контрол да упражняват не само здравните инспектори, но и кметове и представители на други държавни институции. Но не знам по каква причина от забраните са извадени игралните зали. Досега и за казината важеше забраната. Изваждането им е необяснимо и от ЦЗПЗ ще изразим становището си по този текст, както и то отношение на регистъра на хората с психични разстройства. Вероятно такъв регистър ще улесни администрацията и МВР, но ще съществуват огромни рискове заради него хората да се откажат от психиатрично лечение, когато имат нужда от такова - от страх да не си загубят работата, за шофьорска книжка или учене, да не им остане клеймо за цял живот. По-разумно е в регистъра да се вписват хора, които са лекувани след съдебно решение или които вече имат доказани криминални прояви."

Законопроектът засяга и теми, свързани с откриването и финансирането на здравни кабинети, националните референтни лаборатории, здравните медиатори, органите на държавния здравен контрол.

Чуйте повече в разговора на Георги Нейков с д-р Стойчо Кацаров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!