Извънредно социално и икономическо положение обяви пред французите Еманюел Макрон

Френският президент се среща днес с представители на банките и едрия бизнес за справяне с кризата

| обновено на 11.12.18 в 09:06
Демонстранти от движение на „жълтите жилетки” – символ срещу поскъпването на горивата, на протест в центъра на Париж.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Очаква се президентът на Франция Еманюел Макрон да се срещне днес с представители на банките и едрия бизнес в страната, за да обсъди участието им в колективните усилия за справяне с кризата, възникнала след масовите протести през последните седмици. 

Извънредно социално и икономическо положение обяви пред французите президентът Еманюел Макрон. Избраните мерки са значителен завой в неговата икономическа политика. От догодина минималната работна заплата ще се вдигне със 100 евро, допълнителните работни часове няма да подлежат на данъци и такси, работодателите, които имат възможност, ще отпускат премии за служителите си в края на годината.

Макрон отменя също увеличението на минималния социален данък на пенсиите под 2000 евро. 

Президентът отказва да върне данъка богатство с мотива, че така французите с най-високи доходи се задържат и инвестират в страната. Той се ангажира и с широк обществен дебат за данъчната система, публичните разходи и екологичния преход. 

"Първата ми грижа сте вие! Първата ми борба е Франция!" – каза президентът, но критичните реакции на опозиция та заваляха веднага след речта. Синдикатите не изключват нови протести. Все още не са ясни начините на финансирането на новите марки, които ще струват милиарди на френската държава.

Коментара на Юлия Талева за "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47