Петъчната драматична обезценка на петролните цени до 7-годишни дъна, която доведе до солиден спад на пазарите на акции от двете страни на Океана, провокира известно понижение на щатския долар спрямо останалите основни валути и по-специално спрямо еврото и йената преди предстоящото през следващата седмица ключово заседание на Федералния резерв на САЩ.
На теория ниските цени на "черното злато", които са в долари, са в подкрепа за "зелените пари", но тяхното рязко понижение предизвика хаос на глобалните фондови пазари и бягство на инвеститорите към американски държавни облигации, водещо до спад на тяхната доходност. Лихвата на 10-годишните държавни дългови книжа падна в рамките на вчерашния ден с цели 10 базисни пункта до 2,139% - най-ниско ниво от 28-и октомври, докато доходността на 2-годишните книжа се понижи с 5,2 пункта към най-ниско ниво от 19-и ноември около 0,895%, оказвайки по този начин негативно влияние върху доларовата търговия на валутните пазари.
Вчерашните относително добри американски данни за продажбите на дребно и за производствените цени през ноември сякаш затвърдиха очакванията на финансовите пазари, че на заседанието през следващата седмица Фед ще вдигне основните си лихви за пръв път от девет години насам. Но в същото време солидното понижение на цените на "черното злато" към 7-годишни дъна може да окажат съществено влияние върху темпото на по-нататъшно повишение на американските лихви през следващата година, което не е в подкрепа за "зелените пари".
От друга страна, резкият спад на фондовите борси в резултат на падащите петролни цени води до засилване на напрежението на глобалните капиталови пазари. От това пък се възползват еврото и японската йена, тъй като те губят техния "carry trade" статут - на "евтини" (нисколихвени) валути, използвани за покупки на по-високодоходни финансови активи. Солидният спад на фондовите и на стокови борси в петък предизвика закриване на "къси" позиции в евро и йени и тяхно поскъпване както спрямо щатския долар, така и спрямо т.нар. "стоково-зависими" валути като австралийския, канадския и новозеландски долари.
В резултат на всичко това, еврото поскъпна за кратко до 1,1030 долара, но за трети пореден ден не успя да преодолее важната зона на съпротива около 1,1030/62 долара (петседмичен връх към 1,1044 от 9-и декември и важни 200-дневна и 100-дневна пълзящи-средни, съответно около 1,1030 и около 1,1060/62 нивата), след което в края на петъчната търговия върна под 1,1000 нивото. Въпреки париране на част от новите печалби, единната европейска валута отбеляза повишение за втора поредна седмица, нараствайки с 0,9%. В същото време доларът се понижи с 0,5% към 5-седмично дъно от 120,58 йени, отбелязвайки седмичен спад с цели 1,8%.
"Касапницата" на петролните пазари се отрази най-негативно на канадския долар, който удари 11-годишно дъно спрямо американския си събрат и тримесечно дъно спрямо еврото. В петък щатската валута поскъпна с 0,97% до 1,3757 канадски долара - най-високо ниво от месец май 2004-а година, докато еврото нарасна с 1,41% към 1,5127 "канадеца" - най-високо ниво от края на септември.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..