Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Радиоенциклопедия” всяка сряда през февруари – поредицата „Личности отблизо”: Иван Лазаров

Реставрираната къща-музей на скулптора.
Снимка: БГНЕС

Кой е Иван Лазаров - мислител, учен, педагог, скулптор, автор на повече от 300 творби. Сред по-известните са статуята на гроба на Яворов, на Димчо Дебелянов, пластики на военна тема, като „Те победиха”…
На Иван Лазаров дължим и много от бюстовете-паметници в Борисовата градина в София. Негови скулптури има във Великобритания, Германия, Австрия…
С какво творецът, завършил образованието си при най-добрите имена на западноевропейската школа в чужбина, променя коренно представите за изобразително изкуство у нас? Какъв е приносът му за формиране на дълбоко народностен пластичен реализъм?
Бележитият майстор на скулптурата е основател и директор на Института по изкуствознание. На няколко пъти е избиран да ръководи Държавното художествено-индустриално училище, днес Национална художествена академия.
Малцина знаят, че талантът на Иван Лазаров още в детските му години за пръв път е забелязан от актрисата Адриана Будевска.
Той самият, вече в зряла възраст като преподавател, подпомага изграждането на редица големи бъдещи имена в българското изкуство, като например Васка Емануилова, която е била негова студентка.
Дори дворът в днешната къща-музей някога е предизвиквал силно любопитство сред съседите. Как първите скулптури, които един малчуган видял в този двор, го накарали да остави ритането на топка и да се залови сам да майстори фигурки от глина? – толкова силна била магията, която излъчвали творбите на Иван Лазаров, че те станали причина да се пробуди дарбата на бъдещия монументалист Владимир Гиновски. След време същият ще създаде паметника на светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека, паметника на Васил Левски в САЩ, скулптури в Мурманск, Рим и на още много други места по света.

сряда, 16 февруари, от 16.00 часа

По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04

Настояще и бъдеще на ЦЕРН – от какво е изградена Вселената и как функционира

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г.  Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..

публикувано на 01.12.24 в 10:10

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35