Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

19 декември – един ден, в който музика обединява Европа

Коледен ден на Европейския съюз за радио и телевизия
Снимка: Архив
Отколешна традиция е седмица преди Рождество Христово страните, членуващи в европейската организация за радио и телевизия, независимо дали са католически, православни, протестантски, да подготвят специални концерти с музика за празника. Различни са и концертите, с които отделните радиостанции участват. Това са традиционни песни, фолклорни напеви, съвременни композиции, цели кантати и оратории. След като в предишни години БНР се представи с Детския радиохор, със своя Биг Бенд, с фолклорния си състав, тази година за откриването на деня се подготвя симфоничният оркестър под диригентството на Емил Табаков. В концерта ще участва и смесения хор „проф. Васил Арнаудов” с диригент Драгомир Йосифов. За радиослушателите ще бъде изпълнена „Коледа” на Константин Илиев и Вариации върху хорала Vom Himmel hoch на Йохан Себастиан Бах – Игор Стравински. С българския концерт точно в 11.00 се открива денят. След това час по час ще се сменят градовете и съставите, солистите и диригентите, за да бъде празничен денят за всички, които ще потърсят националните радиостанции. Последният концерт от 23.00 часа ще бъда излъчван от Будапеща. Специалният ден с коледна музика ще се приема в 23 държави: Австрия, България, Великобритания, Германия, Гърция, Дания, Естония, Исландия, Ирландия, Испания, Канада, Латвия, Литва, Норвегия, Полша, Португалия, САЩ, Словения, Сърбия, Турция, Унгария, Финландия, Холандия, Хърватска, Чехия, Швеция.
Така както се сменят градовете, така и в студиото на програма „Христо Ботев” ще се редуват Милен Панайотов, Цветана Тончева, Силвия Тихова и Росица Казакова, които ще представят отделните творби, състави, солисти и диригенти.

Ето и акценти от програмата на отделните страни:
11.00 часа
Концерт от София
– СО на БНР, смесен хор „Проф. Васил Арнаудов” с диригент Драгомир Йосифов. Диригент на концерта е Емил Табаков. „Коледа” на Константин Илиев и Вариации върху хорала Vom Himmel hoch на Йохан Себастиан Бах – Игор Стравински.

12.00 часа
Концерт от Франкфурт
– „На шейната на дядо Коледа” с Биг Бенда на Франкфуртското радио.

13.00 часа
Концерт от Букурещ
– ансамбъл за старинна музика и група за византийска музика с ръководител Константин Реляну.

14.00 часа
Концерт от Грац
– камерен хор на университета по изкуствата в Грац – традиционни коледни песни и творби от Райнбергер, Фукс, Брукнер и Брамс.

15.00 часа
Концерт от Хелзинки
– традиционни финландски песни и пиеси от Дюпре, Аамас, Адам в изпълнение на Мариука Тепонен, сопран и брас квинтет.

17.00 часа
Концерт от Лондон
– Стивън Фар, орган и „Би Би Си Сингърс” с диригент Пол Бруг – творби от МакМилан, Талис, Джаксън, Тавънър.

18.00 часа
Концерт от Прага
– свири „Ансамбъл 18” с диригент Войтех Спурни и солист Катерина Кнежикова, сопран – пиеси от Щамиц, Риба, Брикси.

19.00 часа
Концерт от Рейкявик
- традиционни хорови песни от Исландия.

20.00 часа
Концерт от Атина
– китарно дуо „Анимакорда”. Творби от Костос Григореас и традиционни коледни пиеси.

21.00 часа
Концерт от Мадрид
– хор на испанското радио, диригент Алберто Грау – Виланчикос и негрияс, традиционни испански и мексикански песни и „Миса Криола” от Рамирес.

22.00 часа
Концерт от Монреал
– свири СО на Монреал, диригент Кент Нагано.

23.00 часа
Концерт от Будапеща
– свирят Вилмош Шабади, цигулка, и Андреа Виг, арфа – творби от Бах, Вивалди, Шопен, Масне, Паганини, Сен-Санс, Дебюси.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05