Людмила Чешмеджиева е много красива, изискана и елегантна дама, добре позната както от музикалната ни сцена, така и от екрана. Във всички случаи тя е човек, който със сигурност знае, че „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” (последният й филм, чиято премиера бе през октомври 2008).
Родена е на 12 юни 1941 в село Марино до Димитровград. Когато е двегодишна, семейството й се премества в Перник и там преминава детството й. В гимназията пее в хора, играе балет и художествена гимнастика, изучава художествено слово. На 17-годишна възраст кандидатства в Музикалната академия и е приета на първо място. Завършва пеене при Христо Бръмбаров, след това и две години майсторски клас. По това време Светозар Донев я кани в Държавния музикален театър за роля в първия български мюзикъл – „Момичето, което обичах” на Жул Леви.
Още като студентка, едва 19-годишна, е избрана за ролята на Цвета във филма „А бяхме млади” на режисьора Бинка Желязкова по сценарий на Христо Ганев. Премиерата на филма е на 13 март 1961, същата година той е отличен с няколко награди: Златна роза и първа награда за оператора Васил Холиолчев във Варна, Златен медал от Международния кинофестивал в Москва, награда за операторска работа в Прага. През 1964 филмът печели и първа награда на Международния фестивал в Картахена, Колумбия. Най-важното в случая е, че на фестивала „Златна роза” във Варна през 1961 Людмила Чешмеджиева също е отличена – с първа награда за женска роля. Сред останалите й участия в киното са филми като „Крадецът на праскови”, „Късче небе за трима”, „Деца играят вън”, „Хирурзи”, „Войната на таралежите”, „Баш майсторът на море”, „Асистентът” и разбира се, „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде”.
Людмила Чешмеджиева е солистка на ДМТ „Стефан Македонски” от 1962 година в продължение на 36 сезона. През 1991-92 е директор и главен художествен ръководител на театъра. Последната й роля от 1999 е Доли Ливай в „Хелоу, Доли!”. Има огромен сценичен репертоар. Сред изключително популярните й партии са Кристъл от „Птицепродавецът” на Целер, Адела от „Прилепът” на Щраус, Щаси и Цилика от „Царицата на чардаша” на Калман, Ми от „Страната на усмивките” на Лехар, Янка от „Българи от старо време” на Карастоянов, Виола и Себастиан от „Дванайсета нощ” на Димитър Вълчев, Мария от „Уестсайдска история” на Бърнстейн, Дороти от „Магьосникът от Оз” на Арлън.
Отличена е с наградата „Златна лира” на Съюза на музикалните и танцови дейци в България.
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg