Предаването съдържа изпята поезия на Ина Григорова, Емил Енчев, Георги Константинов, Петя Йорданова, Клаудио Матоне, Франко Милиачи, Александър Петров.
Имате възможност да чуете песента „Плува ли корабче”, създадена като музика от Иван Платов по думите на поета Александър Петров, стихове, изначално предназначени за музика към тях. „Плува ли корабче” на Александър Петров е поетична словесна снимка на 50-те и 60-те години на ХХ век; години на детство, съпроводено от мечти, надежди и… неизбежно светло бъдеще. В текста си поетът ни поднася кратки, сякаш – кодирани послания и скрити образи, които намират подробно обяснение в предаването „Изпята поезия”: космическата надпревара („и вярвахме наистина, че в утрешния свят ще бъдем с професия летец и космонавт”); новините на „вражеските” радиостанции и чуждата музика от тях, хващана с късовълнови радиоапарати („ловяхме тайно слънцето през своите очила”); периодът на Студената война и противостоянието между Изток и Запад („студено беше лятото, но пареше светът”); грандиозният (неосъществен) проект за плавателен канал около София, по който ще се движат и акостират корабни съдове…
„Плува ли корабче” е елегантна алегория за едно противоречиво време, в което Александър Петров ни връща и с ироничния, малко тъжен, риторичен въпрос: „…но плува ли корабче в Перловската река?
неделя, 25 септември, от 17.00 часа
Кристиян Бояджиев (продуцент) и Александър Петров (автор на текста и продуцент) след записа на песента „Плува ли корабче”, музика Иван Платов, изпълнител Чочо Владовски.
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg