Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Така е по-добре

1982 година – Волен Николаев (в средата) и Кристиян Бояджиев (вдясно) разговорят с Васил Найденов за българската песенна лирика.
Снимка: личен архив
Изпята поезия със стихове на Волен Николаев, Недялко Йорданов, Миряна Башева и авторски изпълнения на Боб Дилън (Things Have Changed, Forever Young, Don’t Think Twice, It’s All Right). Имате възможност да чуете песен на рок-джаз състава „Чикаго”, посветена на прочут музикален инструмент – Хамънд орган, модел Б 3, както и изпълнение на формацията „Блъд, Сует енд Тиърс”, с което се докосваме до „съвременните приключения на Платон, Диоген и Фройд” – стихове и тема, подходящи, както за песен, така и за филм…
Спомняме си за Панайот Славчев – основател, музикален ръководител, „душа” на „Младежкия конкурс за забавна песен”. Това бе важен музикален форум от седемдесетте и осемдесетте години на ХХ век, алтернативната на официалната линия в България възможност, чрез която се появиха много млади таланти на българската поп и рок музика. От многобройните срещи с Панчо Славчев имам памет и за разговор с него за музиката и текстовете, създавани от младите хора в България. Годината беше 1982 година, стояхме пред старата сграда на Радиото. Панайот Славчев тогава ми каза: „Запомни, че това момче, поетът Волен Николаев е бащата на българската рок-поезия!..” Панчо го няма, Волен си отиде. Остава дългият спомен за тях. И създаденото от тях.
Предаването съдържа и стихове на Боб Дилън в превод на Леда Милева:
…Не викай името ми, мила,
С тревога в твоя глас.
Не викай името ми, мила,
не ще те чуя аз.
А колко много те обичах,
за моя участ зла.
Дори сърцето си предложих –
душата пожела.
Но знай,
така е по-добре…

неделя, 2 октомври, от 17.00 часа
По публикацията работи: Кристиян Бояджиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20