Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес се навършват 100 години от рождението на пророчицата Ванга

Днес (3 октомври) се навършват 100 години от рождението на Ванга, по този повод в „Нашият ден” Мария Костова разговаря с Нешка Робева. Ето какво каза тя в ефира на предаването:
Пътувам в момента за Рупите, където днес ще се открие паметник, посветен на 100-годишнината от рождението на Ванга. Моето усещане за Ванга не може да бъде изразено с думи. Когато мисля за нея, когато се моля, свързвам я с българската света мъченица. Леля Ванга казваше: „Мислете за мен като за мъченица”, въпреки че от нищо не се оплакваше и беше приела съдбата си и мисията си. Аз я свързвам с България и не си представям България без леля Ванга. Аз казвам, че тя е пратеник с мисия да ни вразуми. Тя все се питаше: „Как може да се вразуми един българин?” Ако можем да бъдем вразумени България наистина щеше да бъде Швейцария. Тя ни пазеше, тя се опиваше като един родител да ни поучи, без да се натрапва. Тя много добре знаеше какво представляваме ние. Не ни вразуми леля Ванга, не успя!
И тази година имаше скандали кой точно да направи паметника й. Новият паметник е на Емил Попов, имало е предишен проект и на скулптура Иван Колев.
Емил Попов е име в света. Познавам го като творец и имам лично предпочитание към него. Това, което той прави наистина е съвсем различно. Освен това, той се познаваше лично с леля Ванга и се вслушваше в нея. Когато се прави скулптура обикновено хората казват, че не си прилича. Когато погледнеш и се докоснеш трябва да имаш усещането, че ето това е тя, а те търсят прилика като от снимка. Не може да бъде друг освен Емил. Видях проекта му още миналата година. Той години наред работи върху него. Покани ме да я видя и ме попита за усещането ми. Той се допитваше. Каквото съм мислила тогава съм го казала. Сега отивам да видя вече поставен паметника. И още нещо трябва да знаят хората за леля Ванга. На това свято място, освен че тя е живяла там, са събрани творби на наши изключителни творци – кръста на Иван Русев, стенописите на Светлин Русев, кръста върху църквата на Крум Дамянов. Аз си представям този огромен парк, защото Ванга беше висш дух, че всеки от нашите големи творци ще се гордее след време да има негова творба там.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Положението не е в интерес на гражданите, а на тези, които стоят в сенките

Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..

публикувано на 11.01.25 в 08:55

Тайната за здравето и дълголетието е в храната

Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..

публикувано на 11.01.25 в 08:45
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45