Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Самюел Рейми – златният глас на Америка, любимец на оперните ценители по света

Снимка: Архив
Самюел Рейми – един от най-ярките таланти на американската и световна оперна сцена. Ако се говори за легендарен изпълнител, то това е точно той. От барок до Чарлз Айвз се простират интересите му.
Знакови са всичките му оперни роли – и Атила, и крал Филип ІІ, и Дон Жуан, както и образите на Мефистофел. От първата си роля – Цунига от „Кармен” през 1973 г. той е перфектен, артистичен и завладяващ във всяко свое превъплъщение.
Въпреки безспорните му качества, дебютът му в Метрополитън опера, Ню Йорк е едва през 1984 г. След това Рейми открива сезоните в най-големите театри – Миланската скала, Кралската опера в Лондон, Виенската държавна опера, Парижката опера, операта на Чикаго, Ню Йорк Сити Опера и Сан Франциско опера. В началото на кариерата му водещи са белкантовите роли – Моцарт, Росини, Белини, Доницети. Постепенно започва да изпълнява и по-драматични от опери на Верди, Масне, Офенбах, Гуно, Бойто.
Той е национален патрон на „Делта Омикрон”, международното професионално музикално братство, чиято мисия е да насърчава и подкрепя високите постижения в областта на музиката. „Делта Омикрон” е основано на 6 септември, 1909 г. в консерваторията в Синсинати. Фондацията „Делта Омикрон” е основана на 17 юни 1958 г. Това е единствена по рода си организация, тъй като е основана от студенти за студенти. Тя поддържа и насърчава музиката и музикантите чрез образователни помощи и стипендии – за музика, за проучвания, за композитори, награди за музикални постижения, субсидии за публикации и програми за насърчаване на музикалното творчество. Сред членовете му са още Клаудио Арау, Самюел Барбър, Джеймс Гоуей, Лучано Павароти, Бевърли Силс и много други музиканти.
През 1996 г. Самюел Рейми изнесе концерт в Ейвъри Фишър Хол в Ню Йорк, озаглавен „Среща с дявола”, в който изпълни 14 арии, представляващи основата на този репертоар. Същият концерт изнесе и на световното си турне. През 2000 г. той представи този концерт в Мюнхен и го записа на живо, след което го издаде на компактдиск през 2002 година.
Самюел Рейми е роден в Канзас, живее в Гленвю, Илинойс. Той е преподавател в Чикагския университет – факултет по изпълнителски изкуства.
Сред ценителите, които обичат и други изпълнения на своите любимци, с особен интерес се ползват записите на Рейми на песни от американски мюзикъли – „Човекът от Ламанча”, „Карусел”, „Камелот”, „Южният Пасифик”.
Специално внимание Рейми отдава на песните на американските композитори – записите са твърде много – и Джордж Гершуин, Аарон Копланд, Чарлз Айвз, Пол Боулс.

четвъртък, 15 март, 14.30 часа
По публикацията работи: Светлана Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50