Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стивън Исерлис – невероятен талант, неуморим мечтател

Неделният следобед ще започне с обработка на каталунската фолклорна мелодия “Песента на птиците” в изпълнение на виолончелиста Стивън Исерлис и Оркестъра на Шан-з-Елизе с диригент Филип Херевеге. Автор на тази версия е британската композиторка Сали Биймиш, която така е изразила дълбоката си почит към великия виолончелист Пабло Казалс. Ще предложим още няколко изпълнения на един от най-изтъкнатите съвременни наследници на Казалс – британеца с еврейски произход и руски корени Стивън Исерлис. Записите са от неговия рецитал, озаглавен "Руска утопия" и изнесен заедно с пианиста Денеш Варион на 5 септември миналата година в Брюксел в рамките на "Клара Фестивал" – знаменития фестивал, организиран от специализираната белгийска радиопрограма за класическа музика Радио Клара.
Стивън Исерлис е роден в Лондон през 1958 година и израства с музика от най-ранно детство. Дядо му – Юлиус Исерлис, е композитор от Одеса, който през 1938 година успява жив и здрав да напусне СССР и да се премести да живее във Великобритания. Бащата на Исерлис по професия е инженер-металург, но и страстен любител-цигулар, а майка му е пианистка. Сестрите му Анет и Рейчъл свирят на цигулка и виола. Малкият им брат започва да свири на виолончело на шестгодишна възраст, на 10 сменя преподавателката, а на 14 напуска училище и заминава за Шотландия, където учи в Международен център за виолончелисти. На изумените въпроси: "Ама как така напуснахте училище само на 14?", Исерлис спокойно отговаря: "Ами просто си взех дипломата за основно образование и си тръгнах. Никой не ме спря...".
Днес световноизвестният виолончелист с основно образование споделя, че се радва, че не е бил подложен на конвенционално обучение – нито в общообразователно, нито в музикално училище. „Сега жадно чета. Това обикновено е последното нещо, което правя преди заспиване и винаги чувството е, че запълвам празноти. Отне ми 18 месеца да преодолея Пруст...“
Исерлис е изключително популярен музикант, има и доста знаменити приятели и колеги, затова концертната му програма е доста натоварена. Заедно с това трябва сам да се грижи за дома си (съпругата му – флейтистка, е починала преди около две години от рак). Има и 21-годишен син и е поел всички задължения на самотния родител, въпреки, че „детето“ вече е пораснало.
Заедно с всичко това Стивън успява да съчинява... книги. Всеобщо мнение е, че притежава талант да пише за деца. През 2001 година излиза неговата „Защо Бетовен изхвърли яхнията“, а малко след това – "Защо Хендел махна перуката си". Автор е и на три музикални приказки: "Малката червена цигулчица и Голямото лошо виолончело“, „Златната щипка и трите виолончели“ (напомняща за Златокоска и трите мечки) и „Синдерчела“ – вариант на Синдерела (Пепеляшка), но с чело.
Исърлис е автор на текста, а музиката е на Ан Дъдли – носителка на Оскар за партитурата на знаменития британски филм "Време за мъже". Всъщност, всички приказки са съчинени специално за порасналия вече син на Исерлис – Гейбриъл, който вече е студент по кинорежисура в САЩ. Сега баща му се забавлява със собственоръчното изработване на две книги – тип самиздат, пълни със снимки и остроумни реплики. Едната е за негова малка кръщелница, другата – за 94-годишния му баща. Книжката, посветена на бащата, съдържа най-много картини и снимки на стара Русия и някои от музикантите й като цигуларя Нейтън Милщайн, който както и семейството на Исерлис, идва от прочутия град Одеса. До ден днешен Одеса е известна като музикалната „Мека" на Русия, дала на света някои от най-знаменитите пианисти, цигулари и виолончелисти. Изглежда, че Исерлис би трябвало да причислява себе си към знаменитата „руска школа". Той не се чувства точно така: "Но с цялото си съзнание зная, че съм евреин...". А най-големите му вдъхновения са Пабло Казалс и... Даниил Шафран.
В минутите, посветени на българския оперен театър, ще припомним великолепните певци Мария Бохачек и Тодор Костов – достойни партньори не само на сцената, а и в живота.

неделя, 2 септември, от 14.00 часа
По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36